Marka değil, kalite satıyoruz.
 

1994'ten beri UNCUNUZ

 
 

ÜYE OL  |  GİRİŞ    |  ŞİFREMİ UNUTTUM

Almanya’da Ekmek firması sahibi Türk:
“Haftada 10 ton ekmeği çöpe atıyoruz”


Almanya’nın Herne kentinde yaklaşık 35 yıldır Ekmek Firması(Dereli Brot) sahibi olan Karabük Yeniceli Hüseyin Dereli, Almanya’da yaşayan Türklerin Beyaz ekmek tüketiminde ilk sırayı aldığını söyledi. Dereli yaptığı açıklamada,“az pişen” beyaz ekmeğin ekmek ürünleri arasında yer aldığını ve hamur olarak yendiğini belirtti.Haftada 10 ton satılmayan ve bayatsıyan ekmeğin çöpe gittiği iddiasında bulundu.

Beslenme açısından beyaz ekmeğin zararlı olduğna dikkati çeken Dereli görüşlerini şöyle anlattı: “Beyaz ekmeğin tansiyon artırıcı olduğu gibi şeker yükseltici etkisi vardır. Esmer ekmek lif içeren ve glisemik indeksi düşük çok yararlı bir besindir. Ekmeğin her çeşidini pazara çıkatıyoruz. Türklerin yanı sıra Rus ve Polonyalıların da beyaz ekmek tükettiğinin farkindayız.Almanlar ise siyah ekmek tüketiyor.Bu ekmek buğday ile arpa karışımından yapılır. Beyaz ekmeğin pişme zamanı 60 dakika,siyah ekmeğin ise 70 dakika zaman alır ”

Türklerin, Türkiye’den gelen beyaz ekmek tüketme alışkanlıklarını sürdürdüklerine değinen Dereli, beyaz ekmek yerine, iyi pişmiş kabuğu kalın, taş fırın ekmeği tüketilmesi tavsiyesinde bulundu.

 -DONDURULMUŞ EKMEK

Sektördeki sıkıntıyı ve Global ekonomik krizin etkilerinden anlatan Dereli,Almanya dışındaki ülkelerden poşet içinde gelen hazır ekmek konusunda şunları söyledi: ”Euro’ya geçiş sonrası fiyatların artış göstermesiyle etkilendik. Hollanda,Belçika ve Çekoslavakya’dan dondurulmuş hamur piyasaya sürüldü. 40 dakikada pişirilip dondurulan daha sonra ısıtılarak müşteriye taze diye satılıyor.Bu da ekmek sektörünü etkilemekte ve halen devam ediyor. Fırın ekmeğine benzemez, damak tadı yoktur. Bizim ekmeğin katkı maddesini kendimiz belirleriz,bitkisel yağ kullanırız. Dondurulmuş ekmekte ise bu şüpheli” diye açıkladı.

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde (KRV) hafta içi kurulan pazarlarda 50 çeşit ekmek satan, “ekmek kralı“ olarak tanınan Dereli, 500 ayrı satış noktasıyla en geniş satış ağına sahip olduklarını söyledi ve yakın zamanda piyasaya yeni bir ekmek türü kazandıracaklarını sözlerine ekledi.


 -10 TON EKMEĞİ ÇÖPE ATIYORUZ

Afrika ülkelerinde insanların açlıktan kırıldığına,Almanya’da ise her gün binlerce ton ekmeğin çöpe atıldığını söyleyen Dereli,” geri dönüşümü olan ekmeği hayvan besicilerine veriyorduk.Ekmeğin çöpe gitmesını istemediğim için bölgedeki cami derneklerine giderek,bayat diye attığımız yenebilecek ekmeği bedava vermek istedim. Her gün çöpe aatığım ekmeğin kilosu belli değil,atılmasa ayda 5 bin insanı besler.Haftada 10 ton günlük ekmek çöpe gidiyor” dedi.

-ZARAR ETTİM 15 YILA MAL OLDU

1973 yılında Almanya öğrenci olarak gelen Dereli,maddi imkansızlıklardan dolayı bir ekmek fabrikasına 3 yıl çalıştıktan sonra, Türk Usülü ekmeği üreterek Türk mahallelerinde karavan minübüslerle ekmek satışına başladı.
Almanların,Türlerin ne tür ekmek yediği konusunda tecrübelerinin bulunmadığını söyleyen Dereli, şunları söyedi:

“Bizim yaptığımız ekmeğin beğenisini yaygınlaştırdı.1980-82 yıllarında 15 araçımız oldu.Çeşitli Alman fırınlarda ekmek çıkattık.1985-88 yılları arasında Dereli Brot olarak piyasaya çıktık,turlarımız genişledi.Üretimde 170 kişi çalışıyordu.Servislerimiz KRV eyaletine yayılırken,6 çeşit ekmek çıkarttık. İmalat için Herten’de bir Türk arkadaşımın fırınına ortak oldum, büyük darbe aldım 15 yılıma mal oldu.” dedi.

Dereli’nin, ekmek çeşitlerini sergileyen bir internet sitesi bulunuyor. Ürün çeşitleri yanı sıra “euroder” isimli Karabük ve çevresi  tanıtım dergisi çıkartmakta.

Özel Haber- Cevdet Albay/ Herne

<< Geri

English French German Italian Russian Spanish Turkish

 HAFTANIN ATASÖZÜ
SORUNUN KENDİN DE OLDUĞUNU ANLAMAYAN İNSANLAR ÇÖZÜMÜ BAŞKALARININ HUZURUNU BOZMAKTA BULUR

SÜREKLİ HATA YAPAN KİŞİLERİ SÜREKLİ AFFETMEKLE O KİŞİLERİ YÜZSÜZ YAPARSINIZ

SÖYLEME SIIRINI DOSTUNA DOSTUNUN DA DOSTU VARDIR ODA SÖYLER DOSTUNA SONRA TUZ EKERLER POSTUNA

BAŞARILI İNSANLARIN PROĞRAMLARI BAŞARISIZ İNSANLARIN MAZERETLERİ VARDIR

CEHALET İNSANI ÇİRKİNLEŞTİRİR SUSKUNLUĞUM ASALETİMDENDİR HER LAFA VERİLECEK BİR CEVABIM VARDIR LAKİN ADAMA BAKARIM ADAMMI DİYE

TEMBELE İŞ BUYUR SANA AKIL ÖĞRETSİN

OYNARSAN HUYUN BOZULUR OYNAMASSAN OYUN BOZULUR

EŞEĞ'E HADDİNDEN FAZLA DEĞER VERİR İSEN KENDİNİ YARIŞ ATI ZANNEDER

GÖNÜL GÖZÜ GÖRMEYEN CAN GÖZÜ NEYLESİN DÜYADA DÖNMEYEN DİL AHIRETTE NE SÖYLESİN

MERDİ KIPTİ ŞECEAT ARZ EDERKEN SİRKATİN SÖYLER

EL YUMRUĞU YEMEYEN KİŞİ KENDİ YUMRUĞUNU VALYOZ ZANNEDER

GENÇLİĞİNDE YÜRÜMEYE ÜŞENEN KİŞİ İHTİYARLIĞINDA KOŞMAYA DOYAMAZ

EĞER MEVLA RAST GETİRİRSE KİŞİNİN İŞİNİ MERMERE GEÇİRİR DİŞİNİ EĞER MEVLA RAST GEİTRMEZ İSE KİŞİNİN İŞNİ MUHALLEBİ YER İKEN KIRAR DİŞİNİ

HAK SİLLESİNİ OLMAZ SEDASI VURDUMU DA OLMAZ DEVASI

AH İLE ABAD OLANIN AHİRİ BERBAD OLUR...!

DAMLAYA DAMLAYA GÖL OLUR, AKAR GİDER SEL OLUR...!

BİR YOĞURUMLUK HAMURUN VARSA DA ERBABINA YOĞURT...!

 ANKET
Web Sitemiz Nasıl Olmuş?
Süper
Güzel Olmuş
İdare Eder
Sıradan
Kötü
Berbat
  
 

Anasayfa  |  Kurumsal  |  Soyaunu  |  Gıda Haber  |  Online Uncu  |  İletişim


Çizginet
& Mehmet CAN

İRTİBAT TELEFONLARIMIZ

ÇAĞRI MERK.   0 850 302(UNCU)86 28
MERKEZ            0 216 316(UNCU)86 28
GSM SAİM
       0 530 225(UNCU)86 28


SORUNUN KENDİN DE OLDUĞUNU ANLAMAYAN İNSANLAR ÇÖZÜMÜ BAŞKALARININ HUZURUNU BOZMAKTA BULUR

Kapat !