Marka değil, kalite satıyoruz.
 

1994'ten beri UNCUNUZ

 
 

ÜYE OL  |  GİRİŞ    |  ŞİFREMİ UNUTTUM

Orta Anadolu Un Sanayicileri Derneği Başkanı Rıfat Hekimoğlu, stratejik bir ürün olan buğdayın dünyada her geçen gün öneminin arttığını belirterek, tarım ürünlerinin etkili bir silah haline dönüştüğünü söyledi.

Hekimoğlu yaptığı açıklamada, 2010 yılından günümüze, dünyada yaşanan küresel iklim değişikliklerinin, Avustralya ve Güney Amerika'da seller, Avrupa ve Çin'de kuraklık, Rusya'da kuraklık ve yangın, kuzey yarım kürede kar fırtınaları, Hindistan'da şiddetli muson yağmurlarının tarım üretiminin dünya üzerindeki dengesini değiştirdiğini vurguladı.

''Buna karşılık dünya kaynaklarını onarılmaz biçimde tahrip eden ekolojik şartlar ve bizler, imkansızlıkları zorlasak bile, tarımın bu şekilde ne kadar daha sürdürülebilir olacağı da belli değildir'' diyen Hekimoğlu, uzmanların tarımda yaşanan kriz dönemlerinde dünya üzerindeki insanların beslenme yöntemlerini araştırdıklarını, fakat alternatif bir sonuç da bulamadıklarını kaydetti.
Hekimoğlu, yakın gelecekte insanlığın en önemli sorununun, tarım ve gıda alanlarında küreselleşme ve teknolojide yeniden yapılanma süreci, biyoteknolojideki baş döndürücü gelişmelerin gelişmekte olan ülkelerin tarımında yapmakta olduğu yeni düzenlemelerle dünya politikalarında büyük önem kazanacağını söyledi.

Tarıma dayalı gıda üretiminin istikrarlı ve standart bir şekilde yapılmasının yine istikrarlı bir tarım politikasına bağlı olduğuna dikkati çeken Hekimoğlu, ''Bir taraftan küresel şirketler, diğer tarafta tarımda yaşanan küresel değişiklikler, insanlığın yaşam ve gıda kaynağı olan tarım ürünlerini dünyada etkili bir silah haline dönüştürmüştür'' diye konuştu.

''GIDA ÜRETİMİ YAPMAYAN ÜLKELERİN ELLERİNDEKİ GÜÇ VE TEKNOLOJİ İŞE YARAMIYOR''
Temel gıda üretiminde söz sahibi olan ülkelerin en küçük bir hareketinin tüm dünyayı etkilediğini ifade eden Hekimoğlu, ''Gıda ürünleri 'varlıkta ve yoklukta' adeta bir silah gibi kullanılmaktadır. Dünyada yaşanan gıda krizleri bizlere göstermiştir ki; Dünyanın en güçlü ülkeleri bile tarım ve tarımsal ürünlere bağlı gıda üretimi yapamadıkları takdirde ellerindeki güç ve teknoloji bir işe yaramamaktadır'' dedi.

''SOFRAMIZA GELEN EKMEĞİN KALİTESİ TARLADA YETİŞTİRDİĞİMİZ BUĞDAYLA BAŞLIYOR''-
Soframıza gelen ekmeğin kalitesinin tarladaki yetiştirdiğimiz buğdaydan başladığını anlatan Hekimoğlu, şöyle devam etti:
''Ülkemizde tarım sektöründe yapılan yatırım ve çalışmaların sonucunda, tarım makineleri ve ekipmanlar modernize olmakta, tarım havzaları oluşmakta, tarımın sanayisi gelişmekte olup ihracatıyla ülkemize katma değer ve istihdam yaratmaktadır. Tarım hasılasının dünya sıralamasında son 10 yılda 11. sıradan 7. sıraya yükselmesi de bu çalışmaların bir göstergesidir. Ancak bu gelişmeler de biz un sanayinin beklentilerini karşılamamaktadır. Biz un sanayicileri olarak tarım ülkesi olan Türkiye'de kendi üretimine, tüketimine ve ihracatına yetebilen, yüksek proteinli, standartları oluşmuş, hammadde bulamama endişesi taşımayan, kalite ihtiyacından dolayı ithalat yapmayan, dünya fiyatlarıyla paralellik arz eden, un sanayisinin ihtiyacına göre buğday çeşidi belirlenerek ekimini sağlattıran, fiyat istikrarını destekleyen politikaların oluşmasından yanayız.''

Dünyada buğdayın her geçen gün öneminin arttığına işaret eden Hekimoğlu, ''Stratejik bir ürün olan buğdayın her geçen gün öneminin arttığı dünyada tarım politikalarını belirleyici ülke konumunda olmamız için, tarım politikalarımızı acilen şekillendirip gerekli önemin verilmesini sağlatmalıyız'' dedi.
Türkiye'de un sektöründe tedarikçileriyle birlikte 14 bin kişinin çalıştığını hatırlatan Hekimoğlu, Türkiye'nin 2010 yılında 106 ülkeye 1 milyon 861 bin 651 ton un ihraç ettiğini ve karşılığında 609,5 milyon dolar gelir elde ettiğini, bununla ülkemizin dünyada 3,7 milyar insanı beslediğini sözlerine ekledi.

Kaynak: merhabahaber

<< Geri

English French German Italian Russian Spanish Turkish

 HAFTANIN ATASÖZÜ
SORUNUN KENDİN DE OLDUĞUNU ANLAMAYAN İNSANLAR ÇÖZÜMÜ BAŞKALARININ HUZURUNU BOZMAKTA BULUR

SÜREKLİ HATA YAPAN KİŞİLERİ SÜREKLİ AFFETMEKLE O KİŞİLERİ YÜZSÜZ YAPARSINIZ

SÖYLEME SIIRINI DOSTUNA DOSTUNUN DA DOSTU VARDIR ODA SÖYLER DOSTUNA SONRA TUZ EKERLER POSTUNA

BAŞARILI İNSANLARIN PROĞRAMLARI BAŞARISIZ İNSANLARIN MAZERETLERİ VARDIR

CEHALET İNSANI ÇİRKİNLEŞTİRİR SUSKUNLUĞUM ASALETİMDENDİR HER LAFA VERİLECEK BİR CEVABIM VARDIR LAKİN ADAMA BAKARIM ADAMMI DİYE

TEMBELE İŞ BUYUR SANA AKIL ÖĞRETSİN

OYNARSAN HUYUN BOZULUR OYNAMASSAN OYUN BOZULUR

EŞEĞ'E HADDİNDEN FAZLA DEĞER VERİR İSEN KENDİNİ YARIŞ ATI ZANNEDER

GÖNÜL GÖZÜ GÖRMEYEN CAN GÖZÜ NEYLESİN DÜYADA DÖNMEYEN DİL AHIRETTE NE SÖYLESİN

MERDİ KIPTİ ŞECEAT ARZ EDERKEN SİRKATİN SÖYLER

EL YUMRUĞU YEMEYEN KİŞİ KENDİ YUMRUĞUNU VALYOZ ZANNEDER

GENÇLİĞİNDE YÜRÜMEYE ÜŞENEN KİŞİ İHTİYARLIĞINDA KOŞMAYA DOYAMAZ

EĞER MEVLA RAST GETİRİRSE KİŞİNİN İŞİNİ MERMERE GEÇİRİR DİŞİNİ EĞER MEVLA RAST GEİTRMEZ İSE KİŞİNİN İŞNİ MUHALLEBİ YER İKEN KIRAR DİŞİNİ

HAK SİLLESİNİ OLMAZ SEDASI VURDUMU DA OLMAZ DEVASI

AH İLE ABAD OLANIN AHİRİ BERBAD OLUR...!

DAMLAYA DAMLAYA GÖL OLUR, AKAR GİDER SEL OLUR...!

BİR YOĞURUMLUK HAMURUN VARSA DA ERBABINA YOĞURT...!

 ANKET
Web Sitemiz Nasıl Olmuş?
Süper
Güzel Olmuş
İdare Eder
Sıradan
Kötü
Berbat
  
 

Anasayfa  |  Kurumsal  |  Soyaunu  |  Gıda Haber  |  Online Uncu  |  İletişim


Çizginet
& Mehmet CAN

İRTİBAT TELEFONLARIMIZ

ÇAĞRI MERK.   0 850 302(UNCU)86 28
MERKEZ            0 216 316(UNCU)86 28
GSM SAİM
       0 530 225(UNCU)86 28


SORUNUN KENDİN DE OLDUĞUNU ANLAMAYAN İNSANLAR ÇÖZÜMÜ BAŞKALARININ HUZURUNU BOZMAKTA BULUR

Kapat !