Marka değil, kalite satıyoruz.
 

1994'ten beri UNCUNUZ

 
 

ÜYE OL  |  GİRİŞ    |  ŞİFREMİ UNUTTUM


1969 yılında Ordu’da dünyaya gelerek, unlu mamuller konusundaki ilk deneyimlerini fırıncı olan babasının yanında başlayan, 2005 yılında ise bu deneyimlerini Özmaya Sanayi A.Ş.’nin Ceyhan’daki (FAM) Fırıncılık Araştırma Merkezi’nde ekmekçilik alanında sürdüren Türkiye Fırıncılar Federasyonu Türk Milli Takım kaptanı Raşit Yeni ile hayatı ve mesleki başarıları üzerine konuştuk. İleri düzey fırıncılık eğitimini 2007-2008 yıllarında Fransa’da Masters Lovis’ten başarıyla mezun olarak tamamlayan Raşit Yeni, Türkiye’ye dönerek Antalya ve Bodrum’da birçok turistlik otelde görev aldı. Mesleki başarılarından dolayı İstanbul Çırağan Sarayı’nda çalışmalarını sürdüren Yeni, Real Hipermarketleri’nde unlu mamullerin gelişiminde yer alarak sektörde ismini markalaştırdı. Özmaya Sanayi’nin organizasyonunda ve sponsorluğunda, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Türk Milli Takımı’na seçilen Raşit Yeni, halen İstanbul Gourmet Group bünyesinde Breads restoranlarının Ekmek ve pasta üretim şefi olarak görevini sürdürüyor.

—Türk Fırıncılar Milli Takımı nasıl kuruldu?
Türkiye Fırıncılar Federasyonu, Türk Milli Takımı’nı 2004 yılında Özmaya Sanayi A.Ş organizasyonunda ve sponsorluğunda Dünya Fırıncılar Şampiyonası’na katılması amacı ile kurdu. Ben, 2006 yılında seçmelerde yarışarak unlu mamuller kategorisinde öncü olarak takıma girmeyi hak kazandım. O tarihten itibaren, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Türk Milli Takım kaptanlığını yürütmeyi sürdürüyorum.

—Milli Takımın başarıları nelerdir?
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Türk Milli Takımın en büyük başarısı, 2007 yılında Fransa’da yapılan Lesaffre Grup’un Baking Center’ında gerçekleştirilen Avrupa ve Doğu Akdeniz bölgesi yarışmasında elde ettiğimiz şampiyonluktur. Bu şampiyonluğun ardından kazandığımız birincilikle 2008 yılında Fransa’nın Paris kentinde düzenlenen Dünya Fırıncılar Şampiyonası’na katılmaya hak kazandık.72 ülke içersinden 11nci olduk.

 

 

 

                           Yabancı ustalara “USTAT” diyorlar
—Avrupa’ya yarışmalara gidiyorsunuz. Peki, oradaki meslektaşlarınızla bizim ustalarımız arasına ne tip farklar var?
Dürüst olmak gerekirse bana göre en büyük fark; Yurt dışındaki ustalara çok fazla saygı duyuyorlar. Hatta Fransa’da ve Almanya’da ustalara “USTAT” diye hitap ediyorlar. Dünya kupası yarışmasında Asya ve Avrupa’dan gelen pek çok ülke ile yarıştım. Hepsinin de birbirinden farklı kültürel özelliklerine tanıklık ettim. Her ülke, kendi kültürünü ön plana çıkarmak için birbirinden harika ekmek çeşitlerini sunmaktan geri kalmıyorlar. Ayrıca gelişmiş ülkelerde bu mesleği icra ederken, unlu mamulleri sanayileşmeye bağlamışlar. Sağlıklı yaşam tarzından ve kalitenden asla ödün vermiyorlar.

—Sizce iyi bir ekmek yapmanın formülü nedir?
İşini sevmek, Özveri ile çalışmak, Tecrübeli ve Kaliteli malzeme…

—Türkiye’de ekmekçilik sektörü sizce gelişiyor mu?
Son zamanlarda çok hızlı gelişen bir unlu mamuller sektörümüz var. Hızlı gelişiyor ve çabuk öğreniyoruz. Halkımıza yeni tatlar sunarak, daha sağlıklı beslenmelerine katkıda bulunuyoruz. Birkaç yıl öncesine kadar kepek ekmeğinden başka esmer ekmeği bilmezsek, şimdi çeşit çeşit esmer ekmeklere ve tahıllı lifli ürünleri görebiliyoruz. Bu da bizim gelişmemizde oldukça önem arz ediyor. Umut veriyor.

—Türkiye’de size göre daha çok fırınlar mı yoksa pastaneler mi gelişiyor?
Öğlesine kaçınılmaz bir soru sordunuz ki; bu soruya cevap olarak “Pastaneler” demekten başka bir şansım kalmıyor. Çünkü bunun nedeni turistlik otellerde çalışan yabancı pasta ustaları sektörümüze çok farklı damak tatları bırakıyor, tarifler veriyor. Bu yüzden de pastaneler daha farklı daha iyi gelişme gösteriyor.

—En çok sevdiğiniz ekmek çeşidi nedir?
Tabi ki esmer ekmekler… Özellikle de yüzde seksen çavdar unu içeren çavdar ekmeği.


                            En sağlıklı ekmek ‘Esmer’ olanıdır
—Ekmeğin faydaları ya da zararları hakkında bize neler söylemek istersiniz?
Aslında halkımızın esmer ekmeği tüketmesinden yanayım. Ancak halkımızın gelir düzeyi ne yazık ki düşük olduğundan dolayı maalesef beyaz ekmek tüketimimiz tavan yapmış durumdadır. Esmer ekmeklerin içerdiği zengin proteinlerin ve liflerinden dolayı sindirilmesinin kolay olmasından hareketle daha sağlıklı bir yaşam için esmer ekmek ve çeşitlerinin tüketilmesi oldukça önemlidir. Hepimiz artık biliyoruz ki; Ekmek karbonhidrat ihtiyacımızı karşılayan en temel besin maddemizdir. Bunun yanında özellikle B vitamini kaynağına sahiptir. Çok fazla tüketilmesi durumda içerisindeki karbonhidrat, kan şekeri seviyesini yükseltmektedir. Bu da fazla insülin salgılamamıza sebebiyet vermektedir. Bu yüzden de kan şekerinde ani düşmelere ve çıkmalara neden olmaktadır.

—Mesleğinizi icra ederken geriye dönüp keşke bu çalışmada bende yer alsaydım ya da hayalinizde hep başarmak istediğiniz bir proje oldu mu?
Allah’a şükürler olsun ki, bugüne kadar hedeflerimin tümünü gerçekleştirdim. Fakat daha başaracağım çok şey olduğuna inanıyorum. İyi bir altın bileziğe sahibim. Ülkemizde güzel şeyler başarmak ve güzel projelere imza atmak hele ki bu sektörde kolay değil. En büyük hayalim, bu sektörde iyi bir okul kurmaktır. Unlu mamuller sektöründe ekmek ustalarını hak ettikleri değeri kazandırabilmek ve sektörün kaliteli personel ihtiyacını karşılamak için sanırım bu önemli bir ihtiyaç olacaktır.

—Ekmek israfını önlemek adına tavsiyeleriniz nelerdir?
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekmek israfı oldukça fazladır. Aslında ekmeği tüketebileceğimiz kadar almalıyız. Fazla aldığımız ekmekleri veya tüketemediklerimizi buzdolabında saklayabiliriz. Uzun vadeli durumlarda derin dondurucuda muhafaza edebiliriz. Ev hanımlarımızın bu konuda çok daha duyarlı olmalarını her zaman tavsiye ediyorum. Ekmek alırken, raf ömrü uzun ve küçük gramajlı ekmekleri tercih etmeliyiz. Ancak ülkemizde bu şekilde ekmek israfını azaltabiliriz. Milli gelirimize katkıda bulunabiliriz. Böylelikle yıllık 103 milyon ekmeğin çöpe gitmesini engelleyerek ülkemizin milli servetine 32 trilyon katkı sağlayabiliriz. EMEĞE olan saygımızı da göstermiş oluruz.

                                         Yarışma 2012’de Paris’te!
— Dünya Fırıncılar Şampiyonası’nın yenisi ne zaman olacak?
Dünya Fırıncılar Şampiyonası seçmeleri, 2011 yılı içerisinde Casablanca’da yapılacak. Tahminen 78 ülkenin katılması bekleniyor. Ülkeler 12 gruba ayrılacak. Grup birincileri olan ülkeler, Dünya kupasına katılmaya hak kazanacak. Yarışma 2012 yılında Paris’te gerçekleştirilecek. Hedefimiz: 2012 yılında dünya kupasını ülkemize getirmek. Yarışma ile ilgili tüm detaylı bilgileri
www.ozmaya.com.tr adresinden merak edenler ulaşabilirler.

—Ekmek Dünyası okuyucularına iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?
Öncelikle Ekmek Dünyası okuyucularına ulaşabilme imkânı sunduğunuz için teşekkürlerimi ifade etmek isterim. Türk kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası olan ekmeğimizi lütfen çöpe atmayalım. Günlük her 20 ekmekten biri çöpe gitmektedir. Her gün ülkemizde 1 milyon kişinin açlık sınırında olduğunu da ASLA unutmayalım.

<< Geri

English French German Italian Russian Spanish Turkish

 HAFTANIN ATASÖZÜ
SORUNUN KENDİN DE OLDUĞUNU ANLAMAYAN İNSANLAR ÇÖZÜMÜ BAŞKALARININ HUZURUNU BOZMAKTA BULUR

SÜREKLİ HATA YAPAN KİŞİLERİ SÜREKLİ AFFETMEKLE O KİŞİLERİ YÜZSÜZ YAPARSINIZ

SÖYLEME SIIRINI DOSTUNA DOSTUNUN DA DOSTU VARDIR ODA SÖYLER DOSTUNA SONRA TUZ EKERLER POSTUNA

BAŞARILI İNSANLARIN PROĞRAMLARI BAŞARISIZ İNSANLARIN MAZERETLERİ VARDIR

CEHALET İNSANI ÇİRKİNLEŞTİRİR SUSKUNLUĞUM ASALETİMDENDİR HER LAFA VERİLECEK BİR CEVABIM VARDIR LAKİN ADAMA BAKARIM ADAMMI DİYE

TEMBELE İŞ BUYUR SANA AKIL ÖĞRETSİN

OYNARSAN HUYUN BOZULUR OYNAMASSAN OYUN BOZULUR

EŞEĞ'E HADDİNDEN FAZLA DEĞER VERİR İSEN KENDİNİ YARIŞ ATI ZANNEDER

GÖNÜL GÖZÜ GÖRMEYEN CAN GÖZÜ NEYLESİN DÜYADA DÖNMEYEN DİL AHIRETTE NE SÖYLESİN

MERDİ KIPTİ ŞECEAT ARZ EDERKEN SİRKATİN SÖYLER

EL YUMRUĞU YEMEYEN KİŞİ KENDİ YUMRUĞUNU VALYOZ ZANNEDER

GENÇLİĞİNDE YÜRÜMEYE ÜŞENEN KİŞİ İHTİYARLIĞINDA KOŞMAYA DOYAMAZ

EĞER MEVLA RAST GETİRİRSE KİŞİNİN İŞİNİ MERMERE GEÇİRİR DİŞİNİ EĞER MEVLA RAST GEİTRMEZ İSE KİŞİNİN İŞNİ MUHALLEBİ YER İKEN KIRAR DİŞİNİ

HAK SİLLESİNİ OLMAZ SEDASI VURDUMU DA OLMAZ DEVASI

AH İLE ABAD OLANIN AHİRİ BERBAD OLUR...!

DAMLAYA DAMLAYA GÖL OLUR, AKAR GİDER SEL OLUR...!

BİR YOĞURUMLUK HAMURUN VARSA DA ERBABINA YOĞURT...!

 ANKET
Web Sitemiz Nasıl Olmuş?
Süper
Güzel Olmuş
İdare Eder
Sıradan
Kötü
Berbat
  
 

Anasayfa  |  Kurumsal  |  Soyaunu  |  Gıda Haber  |  Online Uncu  |  İletişim


Çizginet
& Mehmet CAN

İRTİBAT TELEFONLARIMIZ

ÇAĞRI MERK.   0 850 302(UNCU)86 28
MERKEZ            0 216 316(UNCU)86 28
GSM SAİM
       0 530 225(UNCU)86 28


SORUNUN KENDİN DE OLDUĞUNU ANLAMAYAN İNSANLAR ÇÖZÜMÜ BAŞKALARININ HUZURUNU BOZMAKTA BULUR

Kapat !