Marka değil, kalite satıyoruz.
 

1994'ten beri UNCUNUZ

 
 

ÜYE OL  |  GİRİŞ    |  ŞİFREMİ UNUTTUM

Sami Fenercioğlu
Diş Hekimi


Malatya’da bulunduğum dönemlerde, yerel halkın evlerinde yaptığı tandır ekmeğinin lezzetini asla unutamadığımı itiraf etmeliyim. Tandır ekmeğinin hazırlanışından pişirilmesine kadar ki tüm ayrıntıları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Tandır ekmeğinin yapılması için evlerin avlularında alt ve üsten kesilmiş tahminen 70-80 cm çaplı küre şeklinde ‘Tandır’ adını alan ısıya dayanıklı, özel topraktan yapılmış bir yer vardır. Kesik olan yer zemine monte edilerek üst kısım açık kalmaktadır. Tahminen 15/20m²’lik tandır örtmesi dediğimiz iki tarafı açık yerin köşesine oturtulmuştur. Tandır ekmeğini usta ekmekçi yapmaktadır. Genelde ekmekçiye yardım eden bir kişi daha olur. Ekmek yapılacağı gün, ekmekçiden randevu alınarak geceden un elenir. Büyük leğende yoğrularak mayalanmaya bırakılır. Ekmekçi kadın, gece sabaha karşı gelip hazırlıklara başlar. Şafak sökerken de tandır yakılıp, odunlar tamamen yanıp kor halini alınca kadar, çalışılabilmesi için üzeri küllerle kapatılmaktadır.
Ekmekçinin ‘Kolçak’ adında özel bir kıyafeti vardır.  Onu giyerek sürekli kolunun ıslak kalmasını sağlar. Kolçak, ekmeği pişirme esnasında kendisinin yanmaması için önemli bir tedbirdir. Ayrıca kaza ile tandıra düşen ekmeği ateş üzerinden almak için demirden yapılmış çengel, maşa vardır.  Bir de ekmeğe şekil verip, tandıra yapıştırmayı sağlayan ‘tırmık’ adında bir alet vardır.

Ekmek hamuru nasıl oluşturulur?
Evin 20-30 günlük ekmek ihtiyacını karşılayacak kadar un, öncelikle büyük geniş kalaylı bakır kaplarda su ile birazda tuz maya ilave ederek yoğrulmaktadır. (Eller ve ayaklar önceden özenle yıkanmalıdır.) Kıvamını alması için de üzeri temiz bir bez örtülerek, bir kişi tarafından bezin üzerinde hareket etmesi suretiyle ekmek hamurunun olgunlaştırılması sağlanmaktadır. Mayalanması için belirli süre beklenir.

Ekmeğin pişirilmesi
Tandır Ekmeği’nin pişirilmesi öncesinde mekânın önceden temizlenmesi gereklidir. Unların etrafa saçılmaması için yere oldukça geniş yaygı serilir. Hamur açmak için iki adet hamur açma tahtası birbirine yakın yerleştirilir. Çalışanlar için oturacakları yere minderler konularak, hamurdan tandıra verilmeye hazır hale gelene kadar emekçi üç hanım ve birde ekmekçi olmak üzere dört kişi yerlerini alır. Tandır ateşi yakılmış, hamur mayalanmış, çalışanlar elleri iyice yıkanmış ve başları bağlanmış olarak işe başlanır.
Birinci kişi, hamurdan eşit büyüklükte bezeler hazırlar. İkinci kişinin üzeri unlanmış hamur tahtasına atar. Hamuru alan kadın merdane ile işler orta büyüklükte açarak üçüncü kişiye verir. Orada hamur tam tandıra verilecek hale getirilir. Ekmekçinin tandıra vermesi için bir başka tahta üzerinde biriktirir. Ekmekçi kadın buradan aldığı ekmekleri tandıra yerleştirerek üzerini çizerek pişenleri çıkarıp selelere dizer. Bu işlem akşama kadar sürer.


Bitimde etraf toparlanarak, ekmekçinin parası ödenir. Evine gitmekte olan ekmekçiye Tandır ekmeği de verilir. Yardıma gelenlere de birer ikişer tandı ekmeği verilerek teşekkür edilip gönderilir.

Tandır ekmeği oldukça meşakkatli hazırlanır. Yolunuz eğer bir gün Malatya’ya düşerse Tandır Ekmeği’nin o güzel lezzetini Malatya’nın kendisine has peyniri ile birlikte yemeği sakın unutmayın…

<< Geri

English French German Italian Russian Spanish Turkish

 HAFTANIN ATASÖZÜ
SORUNUN KENDİN DE OLDUĞUNU ANLAMAYAN İNSANLAR ÇÖZÜMÜ BAŞKALARININ HUZURUNU BOZMAKTA BULUR

SÜREKLİ HATA YAPAN KİŞİLERİ SÜREKLİ AFFETMEKLE O KİŞİLERİ YÜZSÜZ YAPARSINIZ

SÖYLEME SIIRINI DOSTUNA DOSTUNUN DA DOSTU VARDIR ODA SÖYLER DOSTUNA SONRA TUZ EKERLER POSTUNA

BAŞARILI İNSANLARIN PROĞRAMLARI BAŞARISIZ İNSANLARIN MAZERETLERİ VARDIR

CEHALET İNSANI ÇİRKİNLEŞTİRİR SUSKUNLUĞUM ASALETİMDENDİR HER LAFA VERİLECEK BİR CEVABIM VARDIR LAKİN ADAMA BAKARIM ADAMMI DİYE

TEMBELE İŞ BUYUR SANA AKIL ÖĞRETSİN

OYNARSAN HUYUN BOZULUR OYNAMASSAN OYUN BOZULUR

EŞEĞ'E HADDİNDEN FAZLA DEĞER VERİR İSEN KENDİNİ YARIŞ ATI ZANNEDER

GÖNÜL GÖZÜ GÖRMEYEN CAN GÖZÜ NEYLESİN DÜYADA DÖNMEYEN DİL AHIRETTE NE SÖYLESİN

MERDİ KIPTİ ŞECEAT ARZ EDERKEN SİRKATİN SÖYLER

EL YUMRUĞU YEMEYEN KİŞİ KENDİ YUMRUĞUNU VALYOZ ZANNEDER

GENÇLİĞİNDE YÜRÜMEYE ÜŞENEN KİŞİ İHTİYARLIĞINDA KOŞMAYA DOYAMAZ

EĞER MEVLA RAST GETİRİRSE KİŞİNİN İŞİNİ MERMERE GEÇİRİR DİŞİNİ EĞER MEVLA RAST GEİTRMEZ İSE KİŞİNİN İŞNİ MUHALLEBİ YER İKEN KIRAR DİŞİNİ

HAK SİLLESİNİ OLMAZ SEDASI VURDUMU DA OLMAZ DEVASI

AH İLE ABAD OLANIN AHİRİ BERBAD OLUR...!

DAMLAYA DAMLAYA GÖL OLUR, AKAR GİDER SEL OLUR...!

BİR YOĞURUMLUK HAMURUN VARSA DA ERBABINA YOĞURT...!

 ANKET
Web Sitemiz Nasıl Olmuş?
Süper
Güzel Olmuş
İdare Eder
Sıradan
Kötü
Berbat
  
 

Anasayfa  |  Kurumsal  |  Soyaunu  |  Gıda Haber  |  Online Uncu  |  İletişim


Çizginet
& Mehmet CAN

İRTİBAT TELEFONLARIMIZ

ÇAĞRI MERK.   0 850 302(UNCU)86 28
MERKEZ            0 216 316(UNCU)86 28
GSM SAİM
       0 530 225(UNCU)86 28


SORUNUN KENDİN DE OLDUĞUNU ANLAMAYAN İNSANLAR ÇÖZÜMÜ BAŞKALARININ HUZURUNU BOZMAKTA BULUR

Kapat !