Marka değil, kalite satıyoruz.
 

1994'ten beri UNCUNUZ

 
 

ÜYE OL  |  GİRİŞ    |  ŞİFREMİ UNUTTUMUluslararası piyasa araştırma kuruluşu Euromonitör International'e göre tüm dünyada ekmek tüketimi arttı.
Uluslararası piyasa araştırma kuruluşu Euromonitör International'a göre geçen yıl ekmek ürünlerinin küresel perakende satışlarının yüzde 5 büyümeyle 194 milyar dolar değerine ulaştığı bildirildi. 
 
Okan Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Boyacıoğlu, yaptığı açıklamada, uluslararası piyasa araştırma kuruluşu Euromonitor International'a göre, ekmek üreticilerinin, sundukları ürünlerin ilgi çekiciliğini artırmak amacıyla mevcut ekmek çeşitlerine daha fazla fonksiyonellik ekleyerek, sağlık eğilimlerine odaklanmaya devam ettiğini söyledi.

Boyacıoğlu, kentsel bölgelerde yüksek katma değerli ürünler için talebi destekleyen bir eğilim olan sağlık ve değer artırmaya yönelik ilginin gelişmekte olan bölgelerde orta ve üst gelir sınıfı tüketiciler arasında hızlı bir ilerleme gösterdiğini vurguladı.

Geçen yıl ekmek ürünlerinin küresel perakende satışlarının yüzde 5 büyümeyle 194 milyar dolar değerine ulaştığını dile getiren Boyacıoğlu, şöyle konuştu:
''Çoğu ekonomide zorunlu temel gıda olarak algılanan ekmek, birçok pazarda, tüketicinin gereksiz lüks olduğundan zevk ürünleri harcamalarını azaltmayı tercih etmesinden dolayı ekonomik krizin üstesinden gelmiştir.

Kategori olarak, geleneksel fırınlarda üretilenler ile ambalajsız ürünler, 2009 yılında küresel perakende satış değerinin yaklaşık yüzde 70'ine karşılık gelmiştir. Bu kategori, ekmeğin yerel hükümetler tarafından yoğun olarak desteklendiği Orta Doğu ve Afrika'daki gelişen ülkelerde satışların büyük çoğunluğunu oluşturmuştur.'' Boyacıoğlu, ambalajlı ve endüstriyel ekmeğin, toplam perakende satış değerinde yaklaşık yüzde 65'lik bir paya hakim olarak, Kuzey Amerika'daki satışların büyük çoğunluğunu oluşturduğunu belirterek, ''Araştırmalar, hem ambalajlı hem de ambalajsız ekmekte tam tahıl ve sağlık yararlarının, tüketicilerin tercihlerini etkilediğini, popülaritesini devam ettirdiğini gösteriyor'' dedi.

Aynı kaynağa göre, Boyacıoğlu, 2009 yılında Türkiye'de ekmek satışlarının miktar olarak 11 milyon 421 bin tona ulaştığını dile getirdi. Boyacıoğlu, Euromonitor International'ın öngörüleri doğrultusunda küresel perakende ekmek satışlarının 2009-2014 döneminde miktar olarak yüzde 8 oranında büyümesinin beklendiğini sözlerine ekledi. (A.A.)


<< Geri

English French German Italian Russian Spanish Turkish

 HAFTANIN ATASÖZÜ
SORUNUN KENDİN DE OLDUĞUNU ANLAMAYAN İNSANLAR ÇÖZÜMÜ BAŞKALARININ HUZURUNU BOZMAKTA BULUR

SÜREKLİ HATA YAPAN KİŞİLERİ SÜREKLİ AFFETMEKLE O KİŞİLERİ YÜZSÜZ YAPARSINIZ

SÖYLEME SIIRINI DOSTUNA DOSTUNUN DA DOSTU VARDIR ODA SÖYLER DOSTUNA SONRA TUZ EKERLER POSTUNA

BAŞARILI İNSANLARIN PROĞRAMLARI BAŞARISIZ İNSANLARIN MAZERETLERİ VARDIR

CEHALET İNSANI ÇİRKİNLEŞTİRİR SUSKUNLUĞUM ASALETİMDENDİR HER LAFA VERİLECEK BİR CEVABIM VARDIR LAKİN ADAMA BAKARIM ADAMMI DİYE

TEMBELE İŞ BUYUR SANA AKIL ÖĞRETSİN

OYNARSAN HUYUN BOZULUR OYNAMASSAN OYUN BOZULUR

EŞEĞ'E HADDİNDEN FAZLA DEĞER VERİR İSEN KENDİNİ YARIŞ ATI ZANNEDER

GÖNÜL GÖZÜ GÖRMEYEN CAN GÖZÜ NEYLESİN DÜYADA DÖNMEYEN DİL AHIRETTE NE SÖYLESİN

MERDİ KIPTİ ŞECEAT ARZ EDERKEN SİRKATİN SÖYLER

EL YUMRUĞU YEMEYEN KİŞİ KENDİ YUMRUĞUNU VALYOZ ZANNEDER

GENÇLİĞİNDE YÜRÜMEYE ÜŞENEN KİŞİ İHTİYARLIĞINDA KOŞMAYA DOYAMAZ

EĞER MEVLA RAST GETİRİRSE KİŞİNİN İŞİNİ MERMERE GEÇİRİR DİŞİNİ EĞER MEVLA RAST GEİTRMEZ İSE KİŞİNİN İŞNİ MUHALLEBİ YER İKEN KIRAR DİŞİNİ

HAK SİLLESİNİ OLMAZ SEDASI VURDUMU DA OLMAZ DEVASI

AH İLE ABAD OLANIN AHİRİ BERBAD OLUR...!

DAMLAYA DAMLAYA GÖL OLUR, AKAR GİDER SEL OLUR...!

BİR YOĞURUMLUK HAMURUN VARSA DA ERBABINA YOĞURT...!

 ANKET
Web Sitemiz Nasıl Olmuş?
Süper
Güzel Olmuş
İdare Eder
Sıradan
Kötü
Berbat
  
 

Anasayfa  |  Kurumsal  |  Soyaunu  |  Gıda Haber  |  Online Uncu  |  İletişim


Çizginet
& Mehmet CAN

İRTİBAT TELEFONLARIMIZ

ÇAĞRI MERK.   0 850 302(UNCU)86 28
MERKEZ            0 216 316(UNCU)86 28
GSM SAİM
       0 530 225(UNCU)86 28


SORUNUN KENDİN DE OLDUĞUNU ANLAMAYAN İNSANLAR ÇÖZÜMÜ BAŞKALARININ HUZURUNU BOZMAKTA BULUR

Kapat !