Marka değil, kalite satıyoruz.
 

1994'ten beri UNCUNUZ

 
 

ÜYE OL  |  GİRİŞ    |  ŞİFREMİ UNUTTUM

 SAĞLIK BİLGİLERİ AYDIN SALİH
PDF Yazdır E-posta
SAĞLIK  BİLGİLERİ (AYDIN  SALİH)

H.Ş. (Tefekkür ibadetin yarısı, az yemek ise ibadetin ta kendisidir.)Az yemekten başka hiçbir şey yoktur ki, tamamen faydalı olsun ve içinde zarar olmasın.(İmam Gazali)Hastalıklar iki çeşittir, Biri Allah'tan Diğeri ise insanların kendi hataları yüzünden,karışık, sistemsiz ve çok yemekten meydana gelir .Bu sebepten meydana gelen hastalıklardan insan kendisi sorumludur. Hasta olmak insanların ayıbıdır, ve sıhhatli olmak o kadar kolaydır ki yürümek ne kadar kolay ise,sıhhatli olmak da o kadar kolaydır.

BAŞLICA HASTALIK SEBEPLERİ 

1.Fazla yemek:
Çok yemek yenildiği zaman midenin daha çok enzime İhtiyacı olur. Enzimleri yapmak vücut için çok güçtür ve kıymetli maddeler gerekir. Normal bir insan için 250 gr yemek yeterlidir. Bunu hazmettirmek için kalp hiç zorlanmadan rahat çalışır.2 kat yemek yenirse, kalbin yemeği hazım ettirmesi ve fazlalıkları çıkarttırması için4 kat daha fazla çalışması gerekir.Buda kalp için çok ağırdır. Mesela bir araba düzgün bir yolda hiç zorlanmadan harcadığı benzinin, taşlı, bozuk, dik yolda 2 katını harcar.

Mesafe aynı,amma harcadığı benzin farklıdır.Böyle zorlanarak devamlı çalışmasında motor harap olduğu gibi insanın kalbi devamlı ve çok çalışmaktan harap olur ve çabuk eskir. Genç insanlarda organlar kuvvetli olduğu için, yenilen yemekleri hazım edebilir ve fazlalıklarını çıkarabilir, fakat organların üzerine fazla yük olunca çok çalışmaktan çabuk eskir, kuvvetini kaybeder fazlalıklarını çıkaramaz, depo yapar vücut yağ ve kireç toplamaya başlar. Bir tip insan çok yemesine rağmen hep zayıf kalır ve bu durumlarının iyi olabileceğini düşünür, halbuki hal öyle değil Çok yiyip zayıf kalanlar çok yiyip şişmanlayanlardan daha kötü durumdadırlar.

Çünkü şişmanlar karışık ve yanlış yedikleri yemekten oluşan zehirlerin bir kısmını,vücut’un topladığı yağlarda depolayarak,bu zehirlerin organları tahrip etmesini kısmen önleyebilmekte, Ancak çok yiyerek ve zayıf kalırsa da zehirli maddeler sürekli içinde dolaşır,ve böylece damarlarda,eklemlerde,organlarda ve kaslarda depolama yapar.Bu insanlar genelde sinirli,sık hastalanan ve uyku bozukluğu yaşarlar.

2.Karışık yemekler:
Birbirine uygun olmayıp hazım için ayrı enzim isteyen yemekler karışarak hazım olunmaz çürür veya mayalanır. Örnek olarak karbonhidratlar ve proteinler birbirine zıt düşer,çünkü bunların parçalanabilmesi için her ikisinin ihtiyaç duyduğu enzimler birbirine zıt. Bu zıtlık her iki enzimin bir birini yok etmesini sağlayarak, hazmın gerçekleşmesini engeller ve böylece hazım yapılmayınca çürüme başlar.

Hazım olunamayan yemek, bağırsakta toplanır,ve zamanla bağırsağı genişleterek cepler oluşturur,ve bu ceplerin içinde dışkısal taşlar toplanır yıllarca orada saklanır.Böylece bağırsağın duvarları kanalizasyon boruları misali zehirli artıklarla kaplanır.Buna bağlı olarak bağırsak ağırlaşır, hareketi yavaşlar ve sonuçta kabızlık meydana gelir. Bu durumda vücudun intosikasyonu katastrofik şekilde büyür. Vücut çok halsiz kalarak yorulur, gaz, uyku meydana gelir. Çürümüş yemekler bağırsağı zehirleyerek kana karışır. Kandan bütün organlara ve hücrelere yayılarak onları zehirler ve hastalıklara yol açar. Çürümüş ve mayalanmış yemeklerden oluşan tuzlar vücut’ta kireçlenme yapar.

3.Çok sık yemek:
Yemeğin hazmını beklemeden bir şeyler yemektir.En hafif yemek 4 saat’te hazım olunabilir,yemeğin ağırlığına göre hazım süresi 6-10 saate kadar uzaya bilir. Bu zamandan önce bir şey yemeye başlayınca mide hazmını tamamen değiştirir ve midedeki diğer yemekler,karışık yemek gibi hazım olmadan çürümeye başlar ve hemen gaz ve şişkinlik oluşur.

4.Ters yemekler:
Proteinli yiyecekler,et,yumurta,peynir vs midede uzun zaman hazım olunur.Karbonhidratlar ise tatlılar beyaz undan yapılmış yemekler patates,süt,meyve vs midede çok durmadan bağırsağa geçerek hazımı orada tamamlar, su direk bağırsağa geçer. O yüzden önce su içmeli sonra meyve veya tatlı yenilmeli Sonra sebze ve proteinli yiyecekler yenilmeli Önce yemek yenilip,sonra meyve veya tatlı yenilirse, meyve hazım olmak için bağırsağa geçemez, mayalanır, bütün yemek bozulur, çok gaz olur. Sonra su veya çay içilirse, yemekten ayrılmadığı için mideyi genişletir ve hazmı zorlaştırır. Midede mayalanan veya çürümüş yemek helal olamaz.

5.Bekletilmiş eski,ısıtılmış ve hazır yiyecekler:
Taze sebze ve meyveler güneşten aldıkları enerji ile dopdoludur ve vucuda çok enerjı verirler ve hazımı kolaydır Pişirilince güneşten aldıkları enerjiyi tamamen kaybederler. Bu yemekler eskiyince (2 - 3 saat geçince) hiç bir enerjisi kalmaz toprak gibi olur. Eskimiş ve doğal olmayan hazır yiyeceklerin hazmı çok zor veya imkansız dır. Yemekler piştikten sonra soğuk olarak yenilebilir (et yumurta sebze yemekleri, tatlılar) Fakat fayda beklenilmemelidir. Beklemiş zeytinyağlı yemeği tekrar ısıtmak mümkün değildir. Mikro dalgalı fırında ısıtmak daha tehlikelidir. Mikro dalgalar fırın çalıştığı sürece dışarıya sızarlar ve insan vücuduna zarar verirler.

6.Zararlı düşünceler ve hareketler:
Zararlı düşünceler vücut’ta fazla miktarda hormonlar çıkarır. Bu hormonlar kana karışarak zararlı zehirler çıkmasına sebep olur. Bu zehirler beyindeki su havuzlarınıbulandırarak çok sinir yapar ve psikolojik ve diğer hastalıklara sebep olabilir. Sinirli olan insanlarda, karaciğer sertleşmesi, çeşitli kalp hastalıkları ve dalak hastalıkları meydana çıkmaya başlar.

7.Çiftçilikte kullanılan ilaçlar:(Hormonlar,suni gübreler, D.D.T,ve başka zehirli maddeler)
Bu ilaçlar ve D.D.T, kullanan insanların vücudunun hücrelerinde toplanarak bütün hayatı devamında etki yapıyor. Daha fazla karaciğer, yumurtalıklar, ve beyine zarar veriyor. Belki şimdi D.D.T kullanılmıyor fakat 35-40 yaşlarından sonraki insanlarda D.D.T den meydana gelen hastalıklar hala var. Çünkü önceden kullanılan D.D.T hiç bir şekilde etkisini kaybetmez bütün hayatı boyunca vücut onu çıkaramaz ve anneden çocuklara da süt ile geçer ve çocuklara zarar vermeye devam eder.

8.Ev temizliğinde kullanılan temizleyici ve deterjanlar:
Ev temizliğinde kullanılan deterjanlar,ne kadar mikroplara zarar verse akciğer, karaciğer, ve beyin dede aynı şekilde zarar verir. Bütün hastalıklara ayrıca mantara yol açar. Klorlu deterjanlar (Tuz ruhu, çamaşır suyu, kezzap) bağırsak kanserine ve ağır akciğer hastalıklarına sebep olur. Bu kimyasal maddeler nasıl vücudu yıpratır zarar verirse hastalıkları tedavi için kullanılan, bütün kimyasal ilaçlar ve haplarda (Ağrı kesici dahil) vücudu yıpratıyor ve zehirliyor.

Bu yanlışlıkların hastalıklara yol açmasının sebebi Bozulmuş çürümüş ve mayalanmış yemekler bağırsağa inince zehir kana karışır, organlar alarma geçer, ve vücudu korumak için bademcikler şişer, o zaman bademcikle mücadele ve onu aldırmak yanlışlık ve haksızlıktır zaten yemekleri düzeltince bademcik şişmesi olmaz.çürümüş yemekler bağırsağa inince,bağırsağın içindeki atrıkları zehirleri kana karıştırmadan çıkarma görevi yapan kılları çürütür.

Bağırsakta kısım kısım kellenme olmaya başlar. Kılların dökülmesiyle kelleşen yerlerdeki yaralar koruma görevi yapamayıp faydalılarla birlikte zararlı bütün zehirleri kana karıştırır. Bağırsaktan zehirleri toplayan kan direk karaciğere geçer. Karaciğer kanı temizler oradan kalbe, akciğere ve bütün hücrelere yayılır. Karaciğer kandaki pisliği yağları ve zehirleri kendinde toplar ve büyümeye başlar. Kanı temizleyemez hale gelir. Bütün hayat, vücut zehirli kanla çalışır. Pis kan dolaşan hücreler kirlenir Allah’ı zikirden vaz geçer zikirden ayrılan hücreler hasta olur.

H.Ş.  (Allah’ı zikirden ayrılmayan hayvanı avcı avlayamaz.) Zikirden ayrılmayan organ hastalanamaz.Karaciğerin dolmasına kadar bütün hastalık sebepleri aynıdır. Karaciğer hasta olduktan sonra insanın tabiatına göre farklı hastalıklar meydana gelmeye başlar. Onun için bütün ne hastalık olursa olsun sebebi aynıdır. zaman tedavi de aynıdır. Önce yemekleri düzeltmeli, sonra bağırsak temizlenip çalıştırmalı, sonra karaciğer temizlenmeli ondan sonra diğer hastalıklar tedavi edilmelidir.

Hz. Allah’ın insan vücuduna verdiği kanunlara göre tedavi olabilir bu kanunu değiştirmek ve başka tedavi şekli imkansızdır. Yemekleri düzeltmek için,yemeklerin faydasını ve zararını bilmek lazımdır. Faydalı ve şifalı yemekler cennet yemekleridir Adem A.S.ma verilenlerdir:

su,bal,meyve,sebze,süt. En güzel su, akar sular, bataklıktan gelen sular ve buzdan eritilmiş sudur. Su buzluğa konulup pet şişede dondurulur. Erittikten sonra suyun üzerinde ve dibinde kirler oluşur. Üzerinden biraz boşaltılıp ortası içilmeli, dibinde kalan kirler yine bırakılmalıdır. Buzdan eritilen su 12 saat canlı sudur, sonra ağırlaşır. Bu sular hafif sulardır, vücuda bunların hazmında bir zorluk yoktur. Bu suların formülü vücudun suyunun formülü ile aynıdır.

Kaynatılmış, durgun ve dükkandan alınan sular çok ağırdır. Vücut bu suların diğer sular gibi hafifletmek ve hazım etmekte zorlanır. (Formül değiştirir)Her abdest alındıktan sonra su içmek sünnettir. Sabah kalkıp abdest alındıktan sonra 3 yudum su içilirse bağırsaktaki kalıntıları indirir ve hemen büyük abdest gelir. Büyük abdest sorunu olanlar 1 bardak su içmelidir.

Bal:
En güzel ve şifalı bal, donmuş olan baldır. (Taze ve hakiki bal 3 haftadan sonra donar.) Eritilmiş ve hiç donmayan bal şifa değildir. Bal yemek sünnettir ve şifalıdır. H.Ş. Peygamber efendimiz, “Her sabah bal şurubu içenler hasta olmaz" buyurmuştur. Balın fazlası da zararlıdır 1-3 çorba kaşığı günde yeter.

Meyveler ve sebzeler:
Çiğ olan sebze ve meyveler insanın beslenmesi için mükemmeldir ve yeterlidir. Bunların proteinleri aynen vücudun proteinleri gibidir, hazmı çok kolaydır. Meyve ve sebzeler içinde organik asitler vardır, vücut için temizleyici ve şifa vericidir. Bu organik asitler sadece çiğ olan sebze ve meyvelerde çok kıymetlidir. Mesela elma ve ıspanakta bu asitler çok kıymetlidir. Elma çiğ olarak veya sirkesi yapılarak tüketilirse vücut için çok şifalıdır.

Ispanak:
Çiğ olarak yenildiği zaman bütün vücudun kireçlerini temizleyicidir. Pişirildiği zaman vücut’ta şiddetli kireçleme yapar.

Süt:
Anne sütü iki yaşına kadar gerekli tek yemektir. Anne sütü olmazsa o zaman koyun veya keçi sütü insana inek sütünden daha uygundur. Bütün sütleri özellikle inek sütünü sağıldıktan sonra ılık içmek şifalıdır. Bekletilip ve kaynatıldıktan sonra içilirse yemek olur şifası olmaz.Pastörize sütlerin ise faydasından zararı daha çoktur, çünkü midede sütü hazım için sistem yoktur süt bağırsakta ve oradaki mikroplar ile hazım olunur. Eğer insan antibiyotik ile tedavi görmüş ise antibiyotik zararlılar ile beraber faydalı olan mikroları da öldürdüğü için süt hazım olunamaz.

Balgam, kireçleme ve bütün damarlarda tıkanıklığa sebep olur. Yinede pastörize içilmek istenirse zencefil ile kaynatılıp biraz ılıklaşınca bal ile karıştırılarak içmektir. Zencefil sütün hazmını kolaylaştırır. En güzel en sağlıklı olanı sütten yoğurt yapmaktır. Yoğurttaki mikroplar sütü hazmederek, mikroplarla hazım olunmuş süt yoğurt olur ve vücut onu çok rahat hazım eder. Yoğurt sütte bulunan bütün faydaları taşır ve zararlarını yok eder. Yoğurt bir gün sonra biraz ekşiyince yenilmelidir.

Mayalandıktan hemen sonra hiç ekşimeden yenilirse süt sonuna kadar hazım olunmadan yenilmiş olur.Kefir ve kültürmelk’te yoğurt gibi şifalıdır. Hatta kefir ve kültürmelk daha şifalıdır çünkü onlarda bağırsakta bulunan faydalı mikroplar daha fazladır. Sabahları aç karnına içilirse gazın yok olmasına ve bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. Peynir yoğurtun suyu olamadıktan sonra yapılır. Yoğurtun en şifalı sıfatlarını kaybediyor hazmı en ağır kısmı kalıyor. Peynirin hazmını kolaylaştırmak için domates salata gibi şeyler yenilirse, bu sebzeler Hafif sular taşıdığı için peynirin hazmına yardımcı oluyor.

Limon:
Limonun suyu sıkılıp,suyla karıştırarak aç kamına içilirse çok büyük şifadır. Kan asidini yok ediyor bütün kireçleri eritiyor, taşları parçalayıp düşürüyor. Akciğerden balgamı çıkartıyor. Şeker veya tuzla yenilirse zehirdir.

Kavun:
Yemekten ayrı yalnız yenilirse şifadır. Yemekten öncede yenilebilir. Yemekten sonra yenilirse çok zarardır.

Domates:
Domates taze ve kabuklu yenilirse şifadır.İlaçsız ve tarladan yenildiğinde kansere karşıdır.Piştikten sonra bekletilerek yenilirse vücut’ta taş yapıyor.

Patates:
Çiğ ve kabuğuyla suyu sıkılıp, biraz su ile karıştırılarak içilirse bağırsak ve mide kanserlerine karşıdır. Kabuklu olarak haşlanır veya gözleme yapılırsa faydalıdır. Kabukları soyulupkavrulursa zarardır. Kalıntıları toplar damarlarda tıkanıklığa sebep olur, varis ve basur yapıyor.

Beyaz ekmek:
Beyaz undan yapılan bütün ekmeklerin hazmı ağırdır,kanda asit yapar, toplar damarda tıkanıklığa sebep olur (varis) mayalı olsa kat kat ağır ve zarardır, sıcak olsa tam zehirdir. Bütün hastalıkların meydana gelmesi için mayalı sıcak ekmek yeterlidir. Sağlıklı ve vücuda hayat veren ekmekler kepekli undan yapılan yufkalar veya naturel mayayla (ömer otundan) yapılan ekmeklerdir.

Bunlar yapılamazsa hamur turuşlada (ekşi hamur) yapılabilir, şimdiki normal hazır mayadan hamurdan bir parça ayırıp bir dahaki hamur yapılıncaya kadar saklanır. Tekrar hamur yapılacağı zaman maya olarak bu parça kullanılır, bu hamurdanda bir parça saklanıp tekrar hamur yapana kadar bekletilir o zaman zarar tam kaybolmaz fakat azalır. hamur turuşla yapılan hamur biraz geç kabarır.

Kızartılmış yağlar:
Yağ gliserin ve organik asitten oluşur. Yağ kızartıldığı zaman ve asit ayrılarak serbest kalıyor ve zehir oluyor. Karaciğer hastalıkları ve bağırsak kanserine sebep oluyor. Bütün kızartılmış yağlar kanserojendir.

Patates kabuğu ile kızartması hiç kullanılmamış yağda kızartılıp hiç bekletmeden bazen yenilebilir. 1.5 saatten sonra zehir oluyor. Kızartma yağları 1 defadan fazla kullanmak mümkün değildir.Kavrulmuş kuru yemişde zararlıdır çünkü kuru yemişlerin içinde bol yağ var kavrulduktan sonra kızartılıp bekletilmiş yağ gibi kanserojendir. Tuzlu olursa daha zarardır fakat taze tüketilen kuru yemiş vücud için hem çok faydalı hem şifalıdır.

Kavrulmuş kahvede kuru yemişler gibi en şiddetli kireç yapıcıdır. Taze kahve kullanılabilir (yeşil) veya taze kahve kavrulup öğütülür ve hiç bekletmeden kaynatılırsa içilebilir.Kahve içmek istiyenler taze kahve bile olsa yemekten önce ve yemekten sonra içmek mümkün değil, ayrı zamanda içilmelidir.Meyveler yemekten önce veya ayrı zamanda sebzeler yemekler ile yenilebilir. Sadece karpuz yemekten önce, sonra ve arasında yenilebilir.

Bütün sebze ve meyvelerimiz ve şekerle alerji yapabilir, sebze ve meyvelerin şifalı olması için karıştırmadan tek çeşit ve kesinlikle hiç birsey eklemeden (şeker, kaymak) yenilmelidir. Meyveler aynı cinsten olsa rengide benzese, mesela portakal, greyfurt,limon veya vişne ile kiraz gibi birlikte yenilebilir. Fakat aynı cinsten olup rengi farklı olsa biri beyaz biri kırmızı o zaman beraber karıştırarak yenilmemelidir, şişkinlik ve gaz yapar.

Anason:
Böbrek, mesane, rahim, karaciğer ve dalak tıkanıklıklarını açar. Baş ağrısı için 'çayı safravi hastalıklar için faydalıdır. Ezilmiş anason gül yağı ile dalak hastalıkları için iyidir. Hayzı söker, süt ve meniyi çoğaltıcı, zehin zararını gidericidir.

Hindistan cevizi:
Gözü, karaciğer, dalak ve mideyi kuvvetlendirici, idrar getirici, toplar damarları temizleyicidir.

Tarçın:
Göz perdelenmesi ve kararmasını giderici, nezleyi öksürüğü def edicidir. Yüzdeki siğillere, titremelere, baş ağrılarına faydası çoktur. Karaciğer tıkanıklığına,rahim ve böbrek hastalıklarına faydalı, her bozukluğu düzeltici ve kalbi açıcıdır.

Zencefil:
Karaciğere, mideye,bağırsağa çok faydalıdır. Devamlı zencefil kullananlarda kanser olma riski azdır. Bağırsak hastalığı olanların hepsi zencefil kullanmalıdır.

Keten tohumu:
Diş etlerindeki, yüzdeki, ses tellerindeki şişkinlikleri giderir, ses bozukluklarını anında yok eder. Böbrek ve mesane taşlarını düşürür. Meniyi çoğaltır, idrari çoğaltır, doğumu kolaylaştın ( tesiri şehvet i kamçılamaktır)

Kimyon:
İdrar zorluğunu giderir, gaz çıkmasına yardımcı olur, taşları düşürür ve yaralan yapıştırır.

Kereviz:
Karaciğer, böbreklere, dalağa, mesaneye faydalıdır. Kolestrol (kanın yağını) düşürür.

Badem:
İdrarı tutar, öksürüğü giderir, karaciğer ve dalak tıkanmalarını açar.

Kekik:
İdrar yollarına çok faydalıdır. Mideyi, gözü kuvvetlendiricidir.

Karanfil- Reyhan:
Kalbi kuvvetlendiricidir. Basuru giderir. Koklanırsa uyku getirir.

Kepek:
Yumuşatıcı ve temizleyicidir, bal ile beraber bağırsak problemlerini giderir. Dövülmüş badem ve bal ile boğaza ve öksürüğe çok faydalıdır. Sivilcelere ve saç dökülmelerine iyidir. Kırmızı pancar, havuç, elma rende yapılıp kepekle karıştırarak, zeytin yağı ve limon suyu eklenir. Bu salata kadınların güzelliği ve sıhhati için en güzel kahvaltıdır. Kan temizleyicidir.Yeşili çok idrar yapar.Ekşisi mideye iltihaplı hastalıklara faydalı, diabete ilaçtır. Tatlısı boğaz ve göğüs hastalıklarına iyidir. Ateşli hastalıklara ve her derde iyi gelir. Yemeklerin en güzelidir.

Buğday - Arpa:
Arpa suyu bal ile göğüs hastalıklarına, öksürüğe, yüz sivilcelerine, yaşlılara, ameliyat geçirenlere, kalp hastalarına ve bağırsağa çok iyidir. Çimlenmiş buğday ve arpa  Bir miktar dövülmemiş buğday veya arpa yıkanıp,kırılmış olanlardan ayıklanır ve ıslatılır. 3 saat suyun içerisinde beklettikten sonra suyu süzülerek, üzerine ıslak bez kapatılır. Karanlık ve ılık yere koyulur. 24 saat sonra küçük filizleri çıkar, güzelce yıkanıp bal ile karıştırılarak 2-3 çorba kaşığı yenilir "kilo yaptığı için kilolu olanlara 1 çorba kaşığı yeterlidir.

Yalnız olarak,yemek yerine yenilmeli, yemekten öncede yenilebilir.Bütün ne hastalık olsa şifadır. Sinir sistemi hastalıklarına, bağırsağa, yaralara çok şifalıdır.(Filizleri daha büyük olana dek bekletilirse yemek zor olabilir.) 3 veya 5 gün bekletilerek filizleri uzatılmış buğdaylar eskimiş yaralar için mükemmel bir ilaçtır. Buğdaylar filizleri ile dövülüp beze sarılıp yara içine veya üzerine koyulur, günde 2-3 defa değiştirilmelidir.Buğdaylar ezilirken biraz ılık su ilave edilebilir. Buğdaylar (çimlenmiş ise) kullanılmadan önce muhakkak yıkanmalıdır. En eski yaralar kısa zamanda kapanıyor.

Sarımsak:
Kan temizleyici ve bütün hastalıkları yok edicidir. Kurtları döker ve bitleri öldürür. Günde 1-3 yutulması şartıyla.

İncir:
Bütün meyvelerin faydalarını içinde toplanmıştır. Kanı dondurucu, kan eritici, balgam sökücüdür. Yaraları iyileştirir,yemek borularını açar ve boşaltır, bütün hastalıklara şifadır. Elma sirkesiiçerisinde sulandırılmış 3 er incir (taze veya kuru) yiyen ateşli hastalıklardan kurtulur, safradan zarar görmez. Karaciğer, dalak, böbrek, mesane tıkanıklıklarını açar.

Eşsiz ilaçlar:
İncir, sarımsak, tarçın, anason, zencefil, keten tohumu, elma sirkesi, zeytin yağı, limon, nar, patates suyu, çimlenmiş buğday, çörek otu, misvak, Sinameki, KimyonBütün hastalıklar için eşsiz ilaçlardır. Her evde bulunmalıdır.

Limon ve gliserinli ilaç:
Orta boy 1 limon iyice yıkanıp yeni kaynatılmış sıcak suyun içerisine batırılarak 5 dakika bekletilir. Kabukları ile beraber, tahta çatalla ezilir veya robotta ezilir. Aynı miktar bal ile ve 100 gr gliserin ile (eczanede bulunur). Bebekler için 1 çay kaşıktan 2-3 defa, küçük çocuklar için 1 tatlı kaşığı  2-3 defa, karıştırılır büyükler 1 çorba kaşığı, aç karnına öksürük bitene kadar yutulur. Çok güzel balgam sökücüdür.

Elma sirkesi:
Elmalar kabukları ile güzelce yıkandıktan sonra doğranır sadece çekirdekleri alınır Cam kavanozun yarısına kadar. doldurulur üzerine 1-2 parmak geçecek kadar su doldurulur. Bir kaşıkmaya olarak elma sirkesi konulur. Daha keskin olması istenirse 1 litre sirkeye 1 yemek kaşığı bal konulur.Ağzı kapatılıp güneş ışığı görmeyecek  bir yere koyulur (tezgah altları olabilir) sadecehaftada bir gün açılarak üzerinde mantar olmuşsa alınır.

Sirke kokusu gelip olmaya başladığı zaman süzülür, yani elmaları çıkartılır daha keskin istenirse biraz daha bal ilave edilir. Maya koyulan sirke 40 günde, maya koyulmadan yapılan 2 ayda olur. Elmaların tüm artıkları sirke için kullanılabilir. Ne kadar çok kabuk olursa sirke için iyidir.

Uykusu kaçan sıkıntılı olanlar için:
24 tane limon suyu sıkılıp 350 gr sarımsak dövülür, cam kabın içine koyulup mutfak dolabında üzeri bezle kapatılarak 1 hafta bekletilir. Sonra da buzdolabına koyularak sabah aksam 1 yemek kaşığı bitene kadar içilir.(Çok yiyenler unutkan ve sıkıntılı olur)

Herkes için faydalı sos:
100 gr kırmızı pul biber gerekli miktarda limon suyu, zeytin yağı, sarımsak dövülüp karıştırılır ve bütün yemeklerle yenilebilir. Kırmızı biber bağırsakların iyi çalışmasına sebeptir.

Erkekler için faydalı sos:
Tane kimyon öğütülüp tuz haline getirilir, tahinle karıştırılır, zeytin yağı, limon suyu, sarımsak koyularak karıştırılır. Bütün yemeklerin yanında ekmek üzerine sürülerek yenilir.Yanlış beslenme, bozuk yemekler ve ilaç kullanmalar sonunda sindirim sistemi bozuluyor.Sindirim yerine çürüme olur ve kabızlık başlıyor. Kabızlık bütün hastalıkların başı ve hastalıkları davet edicidir. vücut için çok büyük zarardır.

Onun için önce yemekleri düzeltmeli, sonra bağırsağı harekete geçirmelidir.Bağırsakların hızlı çalışması için her akşam yemekten 1.5 saat sonra bağırsak temizleyici olarak sinameki çayı veya ingiliz tuzu (Magnezyum sulfat, magnezyum oksid) kullanılmalıdır.(Sabah kullanmak daha kolaydır)

Bağırsaklar tam çalışmaya başlayana kadar devam edilmeli, bağırsaklar düzelince yine haftada 1 defa kullanmaya devam edilmelidir. Maqnezyum sulfat ve ingiliz tuzu ilaç olarak kullanılıyor. Sinameki miktarı azaltılarak bütün hayat içilebilir sünnettir.Göz,saç,cilt parlatıcı ve kan temizleyicisidir.

Gaz:
Gaz olmamasi içim yemekleri düzeltmek, yemek aralannda uzun mesafe koymak (en az 6 saat) gerekir. Yinede gaz olursa onu tutmamak lazımdır,kaybolmaz kana karışır. Gazı ve büyük abdesti tutmak kabızlığa sebep olur. Gaz tutmak yerine az yemek daha iyidir. Gazı rahat çıkarabilmek için su içmek ve çömelerek oturmak en güzeldir. bu hareket kızlar ve kadınlar için çok faydalıdır kolay doğum yapmaya sebep olur (eskiden kadınlar bütün işlerini çömelerek yaparlardı ve doğumda hiç problem olmazdı).

Bu hareket ve büyük abdest için yardımcıdır. Karnında şiddetli bağırsak ağrısı ve gaz toplanma = 1 çorba kaşığı timfra (keten çekirdeği), 1 su bardağı kaynar su ile karıştırılıp, havluya sarılarak 4-5 saat bekletilip demletilir. Uykudan önce çekirdekleri ile birlikte aç kamına 2 hafta içilir.veya  2 corba kasığı buğday kepeği kaynar süt ve zencefil ile ıslatıp yarım saat bekletilir Sabah kahvaltı olarak veya akşam yemeği olarak yanında başka bir şey yenilmeden yalnız yenilir. Balla yenilebilir.

Bağırsak tedavisi:
Mide bağırsak hastalıkları ve kabızlık sorunu olanlar.Akşamlan bağırsak ağrısı için yapılan kepek veya keten çekirdeğini kullanıp, sabahları kabukları soyulmadan çiğ patatesin suyu sıkılır 4te 3ü patates suyu 4 de 1 i su olacak şekilde suyla karıştırılıp (başka hiç bir şey yenilmeden) öğleye.kadar 3-bardak içilir. Ne kadar eskimiş ve yıllardan beri sürüp giden mide bağırsak hastalıkları bile olsa 3 hafta içerisinde tedavi ediyor. Bu hastaların beslenmesi şu şekilde olmalıdır.
Sabah:
Patates suyu öğleye kadar içilir.

Öğlen:
Salata veya yoğurt ile 1 çeşit yemek yenilir yemekten önce veya sonra 3 diş sarımsak su ile yutulur.

Akşam:
Bağırsak ağrısı için hazırlanan kepek yenilir veya keten çekirdekleri çayı içilir veya 1 kaşıktan 3 kaşığa kadar çimlenmiş buğday yenilir. 3 hafta bu şekilde beslenmeye devam edilmeli ve 3 haftadan sonra karaciğer temizlenmelidir.Herkesin kendi bağırsağının durumunu anlayabilmesi için 1 tane kırmızı pancar (100-150 gr) rende yapılıp, limon suyu, sarımsak, zeytin yağı ile istenirse başka sebzelerde eklenilerek salata yapılır. Ekmek ile birlikte yemek olarak yenilir.

Bu yemekten 3 saat sonra idrar kontrol edilmeye başlanıp, 36 saate kadar kontrol etmeye devam edilir. Bağırsak sıhhatli olursa, kımızı pancarın rengini kana karıştırmaz ve idrara çıkarmaz. İdrar normal renkte olmalıdır. Hasta bağırsak pancarın rengini kana karıştıyor, idrarda kırmızı oluyor, pancar vücutdan tamamen çıkana kadar (24-36 saat) idrarın rengi kırmızı olabilir o zaman bağırsak bozulmuş demektir. Idrar ne kadar kırmızı olursa bağırsakta o kadar bozulmuştur.

Hafif kımızı olursa normal sayılır. idrar bir kaç saat kırmızı olup ara, ara temiz olursa bağırsak kısım kısım bozulmuş demektir. Bağırsak bozulmuş ise bağırsak tedavisi muhakkak yapılmalı, bol sarımsak, limon, zeytin yağı ile pancar salatası kırmızılık geçene kadar devam edilmelidir muskat cevizi her gün kullanılmalıdır. 1 muskat cevizini parçalayarak 5-6 günde bitirmek gerekir. Yemekten önce, yemekler ile beraber veya baharat olarak kullanılabilir.

Tereyaği su içinde kaynatılır.Yağın içinde ne kalıntı olsa dibine çöker, üzerinde kalan yağı alınıp ılık olarak aynı miktar zencefil ile kanştırılır. Birinci gün yarım çay kaşığı, ikinci gün 1 çay kaşığı, üçüncü gün 1.5 çay kaşığı alınarak 2.5 çay kaşığına kadar devam edilir. Sonra tekrar iki kaşık alınarak indirilmeye devam edilir, ve on günde bitirilir. 1 - 2 kaşık yenileceği zaman ağır gelirse .üçe bölünerek yenilebilir veya ekmeğe sürülebilirBu ilaçla muskat cevizi sırayla kullanılır. Bu ilaçlar. bazen ara vererek yıllarca kullanılabilir.

Karaciğer temizlemesi:
Ağır hastalar ve 40 yaşından sonrakilerin karaciğer temizlemeden önce 3 hafta hazırlık olarak bağırsak tedavisi yapmalıdırlar.Gençler ve normal insanlar ise temizlemeye başlamadan önce 2 hafta aşağıdaki şekilde hazırlık yapmalıdırlar.Bu 2 haftada et, süt, yumurta, peynir, tuz, şeker yememeli, yemekleri düzeltip, karışık ve ters yememelidir.

Sabah:
Öğleye kadar meyve veya meyve suları (en güzel limon poratakal veya greyfurt veya patates suyu) veya suyla karıştırarak havuç suyu içmeli (Mümkün olursa haftada 1 veya 2 gün sadece meyve suyu veya havuç suyuyla geçirmek.)
Öğle:
Salata veya yoğurtla bir çeşit yemek.

Akşam:
Sebze veya meyve veya kavun karpuz veya bal ile karıştırarak bitkisel yeşil çay ve sinameki çayı içmelidir.

DİKKAT!  2 hafta siyah çay kahve ve çikolata kesin yenmemeli.

Çok önemli:
Temizlemeye başlamadan önce akşam magnezyum sulfat veya sinamekj çayı içerek bağırsak temizlenmeli ve temizlemenin 1. sabahı  2-3 defa büyük abdest yapmak lazımdır.

1. gün:
40 yaşından büyükler greyfurt ve limon suyu, 40 yaşından küçükler elma suyu( en güzel yeşil elma) hamile ve çok zayıf olanlar portakal suyu da içebilir. Meyve suları taze sıkıImış olmalıdır ve bekletilmeden her defasında içileceği zaman sıkılarak, 1 bardağın 4 te 3 ü meyve suyu 4 te biri su karıştırılıp içilir. En az 1.5 litre olmak şartıyla 3 litreye kadar içilir.

2. gün:
Aynı birinci gün gibi devam edilir. Çalışan iş yerinde portakal ve greyfurt suyu içebilir veya elma yiyebilir. Meyve yiyenler muhakkak aksam magnezyum sulfat içmelidir (en güzeli portakal veya greyfurt suyu içmek)

3. gün:
meyve yenilmez.Saat 5 kadar aynı şekilde meyve suyu içmeye devam edilir.Akşam 5ten 7 ye kadar hiç bir şey yenilmez. Saat 7 de sağ tarafına ılık torba koyularak yatılır. 50 gr zeytin yağı (rafine olmamış) 50 gr limon suyu karıştırılıp 15 dakika arayla içilir. Tamamı 250 gr zeytin yağı 250 gr limon suyu 500 gr olmalıdır. (yani ikisinin karışımı 5 çay bardağı içilmiş olacak.)

Limon suyu her defasında içilirken sıkılmalıdır.Genç ve zayıf olanlar için 200 gr içmek yeterlidir. Zeytin yağı ve limonkarışımını  400,0 gr  9 a kadar muhakkak bitmelidir. 7 den 11 e kadar ılık torbanın üzerinde yatılmalı, büyük abdest dışında kalkmamalıdır. Mide bulantısı olup kusabilir. Bu karışımı kusmuş olsa temizleme olmaz. Gece 11-12 arasında büyük abdest gelmesi lazım(2-3 defa) gelmezse saat 2 ye kadar beklenilmeli 2 dede gelmezse leoman yapılmalıdır (leoman bağırsak boşaltıcı alet ve eczanede bulunur) leoman bulamazsa 3. gün 12 de büyük abdest gelmesi için 5 te magnezyum sulfat içilmeli.

Sabah 7 de muhakkak leoman yapmak lazımdır. Leoman olmazsa gece magnezyum sulfat içilir. Çıkan şeyleri görmek için lazımılk kullanılmalıdır.Bu temizleme ile karaciğer ve safra kesesindeki taşlan, kurtları pislikleri çıkar.En son gelen büyük abdest yeşil veya yeşile dönük olmalıdır. Yeşil olmazsa temizleme tamamlanmamış demektir ve 3 haftadan sonra tekrarlamak lazım Sonraki günde büyük abdest yeşil olup olmadığı kontrol edilmelidir.

DİKKAT:
Akşam 7 de ılık torba koymak, sağ tarafa yatmak ve leoman yapmak çok önemlidir. Sıcak torba konulsa karaciğerdeki pislikleri hapis edebilir. Sabah ilk olarak yağsız ve tuzsuz pirinç lapası yenmelidir. Temizlenen karaciğeri kapatmak için bunu muhakkak yemelidir (3-5 kaşık yeterlidir)Temizlemeden sonra 3 gün karaciğeri muhafaza için, hafif yemekler yenmeli, ağırlıklı meyve suyu içmeli.

Et, peynir, yumurta ,siyah çay, kahve, şeker, tuz,konserveler kullanılmamalıdır. Karaciğer temizledikten sonra, ağrı ,sancı, bulantı olsa hala taşlar düşüyor demektir, meyve suyu içmeye devam etmeli. İshal olsa endişe edilmemeli 2 günden sonra ishal tedavisine başlanmalı.

Kireç temizleme:
Diş diplerinde kireçleme (diş taşı) olması vücudun kireçlenmesinin işaretidir. Vücudu çok kireçli olanların temizleyebilmesi için karaciğer temizledikten 2 hafta sonra aksam veya sabah 1 çorba kaşığı magnezyum sulfat suyla 'karıştırılıp içilir, 1 00 gr limon suyu, 200 gr greyfurt suyu, 400 gr portakal suyu 1.5 litre su karıştırılıp akşama kadar bu karışım içilir. İstediği kadar içilebilir normali 3 litredir. 3 gün bu şekil de devam edilir.Sonra önce meyve ve sebzeden başlanılarak normale dönülür.( 3gün şiddetli ishal olması lazım gelir)

Böbrek ve mesane taşları temizleme:
Kireç temizlemeden sonra havuç tohumları öğütülür. 1 gr sabah, öğle akşam olmak üzere 3 defa suyla içilir. 3 gün temizleme boyunca meyve suları içilir. 1 limon suyu yarım bardak ılık su ile karıştırılıp 3-4 defa içilir. Taşların büyüklüğüne ve hastalığın şiddetine göre 7 defaya kadar içilir.

Havuç suyu  kırmızı pancar suyu, salatalık suyu ve su aynı miktarda hazırlanıp karıştırılır ve 3 defa içilir. (3 su bardağı) .1 günde sırayla 1 defa limon suyu karışımı 1 defa diğer sebzelerin karışımı en az 7 defa, en çok 14 defa içilir. 3 gün bu şekilde devam edilir.veya Havuç tohumları yerine karpuz kabukları kurutulup öğütülür, sabah, öğle, akşam 1 çay kaşığından 3 defa suyla yutulur ve istediği kadar karpuz suyu içebilir veya çekirdekleri ile beraber 3 kilo karpuz yenilir.

Buda 3 gün devam edilir (suyu yerinde kendisi yenilir).Bu 3 gün içerisinde çıkanları görmek için her gün idrarını bir kavanoza toplamalıdır. 3 gün içerisinde ne kadar taş olsa hepsi dökülür 2 temizleme şekli de çok etkilidir. Bütün temizlemeler en kolay ve güzel arabi ayların 1. gününe denk gelecek.

Böbrek hastası olanların bütün hayatı boyunca böbreklerini koruması lazımdır. Korumak için  Mısır püsküllerinden çay yapılıp içilir. Dere otu, tere

Anason çayı:
1 çorba kaşığı anason 1 su bardağı su ile yavaş yavaş 10 dakika kaynatırılır. 2 ye bölünüp yarım su bardağı sabah kahvaltıdan önce, yarısı akşam yemekten önce içilir. Akşam içilen tekrar ısıtılmaz, sıcak su ile karıştırılıp içilebilir veya anis çekirdekleri baharat olarak kullanılır. 3 ayda 2 hafta böyle yapılır.

Devamlı limon suyu, portakal, greyfurt suyu , maydanoz, kereviz ve yaprakları, kavun, karpuz, çilek, kabak, püskül ve alt ince yapraklar ile kaynatılmış mısır yenilmelidir. Bu mısırın kaynatılan suyu da şifalıdır.(Sütü hayatı boyunca peynir,et,yumurta,tuz şeker ve konserveleri yemesi yasaktır.Kurban eti hariç Kurban eti 40 günde bir yenilebilir)

Akciğer temizleme:
Çok peynir ve süt sevenler, margarinli yemekler kullananlar, (saçları mat ve seyrek olanlar ne çeşit akciğer hastalıkları olursa olsun akciğer temizlemesi yapmalıdırlar.t IIığa yakın sıcak su ile karıştırılmış limon suyu öğleye kadar içilmeli, (limon suyu içemeyen greyfurt veya portakal ve limon suyu içilebilir)Günde 10 taneye kadar içebilir.

Öğleden sona meyve veya sebze yenilebilir. Akşam bal ile bitkisel çay içilir. 2 hafta bu şekilde devam edilmelidir. 2 hafta sonra ballı gliserinli ilaç ve limon suyu(yerinedeelma sirkesi içmeye başlanır. Gliserinli ilaç 2 hafta kullanılır sonra ara verilir: bu şekilde balgam tamamen bitene kadar devam edilir. Fakat limon suyu ve elma  sirkesine hiç ara verilmeden her gün içilir.

Bu tedavi sırasında balgam çok çoğalıyor ve çıkıyor bundan endişe edilmemelidir, tedavi için bu çok güzeldir. Bu tedavi süresince 2 günde 1 defa 12 bardağa kadar omuzuna bardakları kapatıp.14 gün devam edilir. Yani 7 defa bardak kapatılmış olacak balgamın çıkmasını çok kolaylaştırıyor.

Kan ve damarları temizleme:
Yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, karaciğer hastalıkları, yüksek kolestrolü olanların kan ve damarları temizlemeleri için Nar mevsiminde öğleye kadar çekirdekleri ile beraber yenilmeli veya suyu içilmeli ve haftada iki gün sadece narla geçirilmelidir veya  sabahtan öğleye kadar elma yenilmeli veya suyu içilmeli ve hafta 2 gün sadece elma ile geçirilmelidir.

İki veya dört hafta bu şekilde devam edilir Soğan rende yapılarak suyu sıkılır 1 bardak soğan suyu 1 bardak bal ile karıştırarak aç karnına günde 3 defa 1 çorba kaşığı içilir. Kalp ve organlarda spazm olanlar, nefes darlığı çekenler için en güzel temizleyici  1 bardak rafine olmamış zeytin yağı, 1 baş dövülmüş sarımsak ile karıştırılıp 1 gün buzdolabında bekletilir.

Her gün bir kaşık bu ilaç, 1 kaşık taze sıkılmış limon suyu karıştırıp  2.3 defa içilir (aç kanına) veya akşamları 30 gr bu ilaç 30 gr limon suyu karıştırıp içilir. Beyin kalp ve bütün damarları genişletir, nefes alıp vermeyi rahatlatır.Sarımsak yeşil çay, ısırgan otu, maydanoz ,kuş burnu kan ve damarları temizleyicidir.

Yüksek tansiyon:
Fazla ve karışık yemekler hazım olmayıp çürüyor zehirler kana karışıyor. Kan çok koyu ve köpüklü olup ağırlaşıyor. Organlara ve hücrelere dağılmaması için vücut damarları sıkıyor zehirleri daha şiddetli çıkarabilmek için damarlara .baskı yapıyor ve kan hareketini hızlandırıyor ve insan hap almış olsa kullanılan ilaç damarları genişletiyor ve zehirler vücutda kalarak depolanıyor hastalığı daha ilerletiyor.Yüksek tansiyon olmamasi için karışık ve fazla yememeli.

Aksam yemekten 1,5 -saat sonra sinameki çayı içilmeli.Yüksek tansiyon olanlar yemekleri düzeltse, tansiyon hemen düzeliyor. Az yemek yiyen ve her akşam sinameki içenlerde yüksek tansiyon olmaz.Tansiyon yükselse hemen leoman yapıp soğuk su ile gusül abdesti alınmalıdır ve limon suyu içilmelidir. Bu hastaların muhakkak karaciğer temizlemesi gereklidir. Aç karnına bol bol limon veya greyfurt suyu suyla karıştırarak içilmelidir ve biberiye çayı kullanılır. Biberiye olmazsa onun yerine her gün yarım çay kaşığı tarçın kullanılır.(Bal ile karışık)

Kalp hastalıkları:
Kalp hastalığı doğuştan değilse sonradan olanların hepsi bozuk yemeklerden oluyor. Karaciğer zor durumda olsa sertleşse, kanı temizleyemez hale gelse o zaman kirli kan kalbe geliyor, kalp damarlarını kirletiyor. O zaman tedavisi önce yemekleri düzeltmeli, bağırsak çalıştırılmalı, Karaciğer temizlemeli sonra kalp için ilaçlar kullanmalıdır.

Tarçın baharat olarak kullanılır veya günde 3 defa ağzına karanfil alıp çiğnenir. Kan sulandırıcı olarak, kalp damarlarını temizlemek ve açmak için limon suyu kulanılmalıdır. 10 tane Iimonun suyu' tahta havanda dövülmüş 10 baş sarımsak 1 litre bal ile karıştırılıp cam kavanoza koyulur. Ağzı 3 kat beyaz bezle kapatılıp, karanlık ve serin yerde 7 gün bekletilir. sonra kapak kapatılıp buzdolabına koyulur. 1 çay kaşığı ağzına alınarak dolandıra dolandıra eritilir bu şekilde 4 çay kaşığı yutulur.

Her gün aynı saatte aç karnına bütün karışım bitene kadar yutulur. Bu ilaç senede bir defa kullanılmalıdır. Kalp ve beyin damarlan için mükemmel bir ilaçtır. Bu ilaçtan sonra kan ve damar temizlemesinde yazılmış olan sarımsaklı zeytin yağını limon suyu ile devam etmelidir. Kalp krizi geçirenler bunları muhakkak yapıp bundan sonra 1 günlük, sonra 3 günlük, sonra 10 günlük oruçlan yapmalıdır. Sonra tahlile gidip kalp kontrolü yaptırabilir.

Tümörler ve kanser:
Büyüklerde kanser ve tümör olması genelde vücudta kireçleme 20 kiloyu geçince başlar. Kireç 15 kiloyu geçince tümörler 20 kiloyu geçince kanser başlıyor. Kanserin başlama sebepleri çok farklıdır fakat en fazla yemek bozukluklarından meydana geliyor. Burada yemek bozukluğundan olanı bahsediyoruz. çürümüş yemekler bağırsağa inerek bağırsağı zehirler ve kana karışır.

Zehirden korunmak için bademcikler şişer. Bademcikler ameliyatla aldırılıyor.Çürümüş yemeklerden apandist şişerek iltihaplaşır ve ameliyatla apandist aldırılıyor . apandist bağırsak için gerekli mikropları yetiştiriyor, Bu mikroplar tümör hücrelerini yiyor. apandist ameliyatından sonra tümör hücreleri kontrolsüz kalıp kanla bütün organlara gider ve tümörler olmaya başlıyor.

Rafine olunmuş yemekler:
Beyaz un, şeker, rafine olmuş yağlar yenilince vücut çok enerji kazanıyor ve onu kullanamıyor, enerji ise vücut da hiç toplanmaz, vücut onu muhakkak harcamak zorundakalıyor, hücre ve çekirdeklerine gönderir, hücre çekirdeklerini bozarak enrjisini kullanır ve tümörler oluşur. Kızartılmış ve bekletilmiş yağlar, kahve, kakao, bisküvi, kavrulmuş kuru yemişlerde kanserojendir..

Kanser için gereken tedavi:
Yemekler' düzeltilmeli,bağırsak temizlenip çalıştırılmalı. Karaciğer temizlenmeli sonra 3 günlük oruç 7 gün arayla 7 defa yapılmalı, sonra 10 günlük oruç 1 defa yapılmalıdır. Sonra 3 ay haftada 1 gün oruç tutulmaya devam edilmeli.3 ayın sonunda tekrar 10 günlük oruç yapılmalıdır. Sonra doktor kontrolü yapılabilir. Bu zaman içerisinde tümörler küçülebilir, aynı durumda kalabilir veya daha büyümüş olabilir hiç korkulmamalı çünkü oruçlar başladığı andan itibaren tümörün zararı durmuştur, zamanla geçer. Bazen 10 günlük oruç 3 ay ara ile 3 defa yapılmalıdır Bu arada 1 günlük oruçlara devam edilmelidir.

Tümör ve kanser olanlar için en güzel yemekler:
Sabahtan ikindiye kadar hiç bir şey yenilmeden su ile karıştırılmış patates suyu içilir ikindiden sonra ne isterse sebze yiyebilir en güzel çiğ sebze ve  ~ . 6-.. akşam meyve. Ağır kanser hastası olanlar pişmiş yemek değil, çiğ sebze ve meyve yemeli, bağırsak kanseri olanlar meyve dahil hiç bir şey yenilmeden sadece meyve ve sebze suları içmelidir.

Kırmızı pancar suyu devam etmeli 50 gr den başlayıp 400 grma kadar yükseltilir. 2 hafta patates suyu 2 hafta kırmızı pancar suyu sırayla devam edilir. Akşam yemeği olarak yalnız çimlenmiş buğday veya bal ilekarıştırarak yeşil çay veya çiğ ye kabuklu domates (tarladan ilaçsız olması en güzel) veya limon suyu, taze sarımsak ve soğan yenilmeli. Solbcer ve blabcer de çok güzel. Bu yiyecekler aynı zamanda kansere karşı mükemmel ilaçlardır.

Şeker hastalığı:
Gerçek şeker hastalığı (diabet) genç yaşlarda başlar. Bu pankreas bozuklukları ile bağlıdır, ve tedavi etmek çok zordur. Bu hastaların haftada iki gün (pazartesi, perşembe) devamlı oruçtutmaları lazımdır.Taze fasülye’nin suyunu' sıkıp 100 gram fasülye suyu, 100 gram suyla karıştırılarak fasülye mevsimi bitene kadar, aç kamına içmeye devam etmelidir.

Taze fasülye bulamadığı zaman kuru fasülye kabukları küçük küçük kesilip bir çorba kaşığı kabuğu bir su bardağı suyla  5 - 10 dakika kaynatıp, bir su bardağı üçe bölünerek yemeklerden önce aç karnına içilir. Bu hastalar her gün en az bir limon suyu içmeli. 3 taneye kadar içebilir. Nar mevsimi bitene kadar nar suyu içilmeli, yeşil elma yenilmeli veya suyu içilmeli. Hiç bir şey karıştırmadan 1 tabak çilek yemek olarak bütün mevsiminde yenmeli. Blabıer mevsiminde onu yemeli, tyttebıer ve solbaer de çok şifalıdır.

Taze soğan ve sarımsak da çok iyidir. Bir soğan ince ince doğranıp bir bardak suyla karıştırılarak 6 - 8 saat bekletilir. Sonra bir bardak ikiye veya üçe bölünerek aç kamına içilir.  İleri yaşlarda başlayan şeker hastalığı diyabet değil sadece şeker dengesizliğidir. Onlar yemekleri düzeltmeli, bağırsak temizlemeli, karaciğer temizlemeli. O zaman şeker yükselmez. Daha emniyetli ve çabuk geçmesi için diyabetliler için yazılanlar tatbik edilmelidir.

Prostat:
hastalarında önce karaciğer temizleyip, sonra 3 günlük oruç 7 defa, 7 gün arayla yapmaları gereklidir. İlkbaharda fındık yaprakları toplanıp kurutulur ve çay yapılarak içilir. Sonbaharda toplanan fındık kabukları öğütülür. 1 çorba kaşığı öğütülmüş kabuklar ve yapraklar 1 bardak kaynar suyla demletilip,gün boyu aç karnına yudum yudum içilir. (Yani 3 - 4 defada bitirilir.)1 çay kaşığı anason 1 bardak kaynar suyla demletilip günde 3 bardak içilir. 2 haftada fındık çayı, 2 hafta anason çayı sırayla içilir.

Çiğ soğan yemeklerle bol bol yenmelidir. Baharat olarak tarçın, kimyon, sofran kullanılmalı Genç erkekler karaciğer temizledikten sonra, hemen 10 günlük oruç tutmalı, bu çok emniyetlidir. Piri sperm sayısı düşük olanlarda 10 gün oruçtan sonra hemen normale çıkıyor. Misvak kullanmalı. Günde 4-5 defa

Kadınlarda yumurtalık ve rahim hastalıkları: Aynen prostat tedavisi gibi. Karaciğer temizlenmeli, oruçlar tutulmalı ve anason çayı içilmelidir. Anason devamlı kullanmak lazım. 3 günlük oruç 7 defa muhakkak yapılmalı veya hemen 10 günlük oruç tutulmalıdır.Yumurtalık hastalığı olanlar ve doğum yapamayanlar, yarım litre elma sirkesini 1 çorba kaşığı tuz tarçınla karıştırıp sabah akşam 30 gram .suyla içilir. (Aç karnına.) Misvak kullanmalı. Günde 4-5 defa

Guatlır:
Guatır vücud taki bütün bezlerin dengesizliğini gösterir. Bütün bezler bozuk olduğuna göre, sadece guatırı tedavi etmek faidesizdir. Bütün temizlemeler yapılmalı, çilek mevsiminde yemek olarak çilek yenilmeli, ve haftada 2 gün sadece çilekle geçirilmelidir. Ceviz yeni  çıkmaya başladığı zaman vişne çekirdeği büyüklüğündeki cevizler 3'ten 5'e kadar yutulur.

Fındık büyüklüğünde olursa 3 tane yutulur. Muskat gibi olursa parçalayarak 3 defada yutulur, iç kabukları sertleşene kadar yutulabilir. Bütün ceviz ağacı guatır için şifalıdır.Taze yaprakları kurutulup çay yapılır, günde 1 çay bardağı içilir. Cevizin içindeki Kısımları Oluşturan perdeler, çay rengi kıvamında kaynatılıp günde 1 çay bardağı içilir. Kabuklaşmamış taze ceviz bölünüp, dudaklara değdirmeden çocukların ve büyüklerin dişlerine masaj yapılırsa dişleri kuvvetlendirir.

Romatizma:
Romatizmanın sebebi de bütün hastalıklarda olduğu gibi çok ve karışık ,ve eski yemeklerdir. Tedavisinde ilk olarak bağırsak, karaciğer, kireç, temizlenmeli. Sonra haftada 2 defa tuzlu suda banyo yapılmalıdır. Önce ılık küvete oturulup sonra su biraz sıcaklaştırılmalı, sonra yavaş yavaş dayanılabildiği kadar sıcaklık fazlalaştırımalıdır. Küvete oturulunca kalp dışarıda kalacak şekilde su göğüs hizasına kadar gelmelidir.

Küvetin içine 1.5 - 2 kiloya kadar kaya tuzu konulur. Kavak, veya meşe, veya evkaliptus, ağaçlarinin dalları toplanıp süpürge şeklinde yapılır. Bu süpürge eklemlere kızarana kadar vurulmalıdır. Isırgan otuda taze veya kuru bu şekilde kullanılabilir. Bu hareket kan dolaştırmayı hızlandırıyor kahntlları eklemlerden çıkartıyor en tesirli şekli kapılcalarda kullanmaktır.

Normal banyodada bu süpürge kullanılabilir. (süpürge ıslatılıp kulanmalı) Yemek olarak en güzel yeşil sebzeler Lahana, Pırasa, Kereviz, Dere otu, Tere, Maydonoz, Yeşil soğan, Soğan, Sarmısak, Bütün turplar, Çimlenmiş buğday, Elma sirkesi, Nohut, Defne yapraklan, yemekler içine konmalı, Bol meyve ve sebze yenilmelidir (çiğ)

Yasak olanlar:
Siyah çay, Kahve, Beyaz ekmek, Tatlı, Süt, Peynir, Kesinlikle kullanılmamalıdır.Et haftada bir defa mümkündür 40 günde bir defa daha iyidir. H.Ş (Et şüphesiz yemeklerin efendisidir)Efendisi ile her gün görüşülmez.

DALAK:
insan vücudu ve maneviyatı için çok önemlidir. Kandaki hastalıklar genelde dalak ile bağlıdır. Dalak hastalığı ne olursa olsun tedavisi yemekleri düzeltip, muhakkak karaciğer temizlenmelidir.
Tedavisi için: 1 litre elma sirkesine 3 çorba kaşığı tarçın koyulup 1 hafta bekletilir. Çocuklar için 1 tatlı kaşığı, büyükler için 30 gram sirke, su ile karıştırarak 1-2 veya 3 defa içilmelidir. Sirke !olmazsa bal ile tarçın aynı miktarda karıştırılarak 1 veya 2 çay kaşığı yutulur. Veya aynı miktarda ısırgan otu ve bal karıştırlıp 1 veya 3 defa açkarına 1 çorba kaşığı yutulur. Isırgan otu daima kullanmak lazım.

GÖZ:
Göz hastalıkları böbrek, ince bağırsak, Karaciğer ile bağlıdır. Önce bu organların tedavisi yapılmalı o zaman göz tamamen iyileşmesede daha kötü olmaz. Göz rahatsızlığı için 1 damladan 3 damlaya kadar limon damlatmak veya göz kapağının altına bal koymak güzeldir. (Göz kanalları kireçlemesi, göz perdesi iltihablı olanlar için iyidir) Ayağın 3 orta parmağında sızlanmanın olmasıda göz hastalığının işaretidir.

SAÇ DÖKÜLMESİ:
Saçların durumu, Karaciğer, bağırsak, böbrek, akciğer, ve yumurtalıklara bağlıdır. Karaciğer ve bağırsak sağlıklı olmasa saçlarda çok dökülme oluyor. Böbrek zayıf olursa seyrek ince ve zayıf oluyor. Akciğere bağlı olursa kuru ve cansız, yumurtalıklara bağlı olursa çatallaşma oluyor. Karışık düzensiz ve eski yemeklerden meydana gelen zehirli kan saç diplerine geliyor saç kökündeki soğancıkları bu zehirli kan yakıyor.

Saçlar ve tırnaklar vücut için çöplük yerindedir vücut fazlalıklarını attıklarını saçlara ve tırnaklara gönderiyor. Soğancıklar tam kurursa saçlar tamamen dökülüyor. Yeni kellik başlayanlar saçları zayıfta olsa belki yeniden gelebilir. Fakat eski olan kellikte saçların çıkması imkansızdır(Çünkü soğancıklar kurudur ve hiç bir zaman çoğalmıyor.)Saç dökülmesinde klorlu temizleyiciler, deterjanlar, ilaçların(Kortizon.mantara karşı ilaçlar, doğum hapları v.s.)etkisi çok büyüktür.

Kimyasal madde üreten fabrikalara yakın yaşamak, trafiğin sık olduğu yerlerde çok bulunmak, bilgisayarla çok çalışmak, eski bilgisayar ve mikro dalga fırın kullanmak, saç dökülmelerine sebep olur. Mikro dalgalı fırın kullanmak bütün vücut için tehlikelidir.Yemeği tekrar ısıtmak zaten mümkün değildir.

TEDAVİSİ:
Yemekleri düzeltmeli, sıradan başlayarak bütün temizlemeler yapılmalıdır. Anason çayı, biberiye çayı, soğan,sarımsak, sinemeki çayı, çimlenmiş buğday, patates suyu, kullanılmalıdır. Her sabah veya haftada 3 defa saçlara mesaj yaparak zeytin yağı sürülmelidir. Akşamda elma sirkesi masaj yaparak saçlara sürülür.

MANTAR:
Kan p.h. dengesi bozuk olursa ve kan asitli olursa mantara sebep olur. Yemekler düzeltilmeli, karaciğer temizlemeli, ve bütün temizlemeler yapılmalıdır. Bol bol taze sıkıImış limon suyu içilmelidir. 3 limondan 7 limona kadar içilebilir. Taze soğan, sebze, meyve yenilmeli, bütün turplara önem verilmelidir. Sarımsak hem yenilmeli hem mantara sürülmelidir.

Ve haftada 1 defa 1 günlük oruca devam etmelidir. Hazır yiyecekler kesinlikle bırakılmalı, tatlı ve beyaz ekmek yıllar boyu kullanılmamalıdır. Mantar vücutta sistemlerin bozukluğunun işaretidir hafife almamak lazımdır. Tatlı yiyenler mantardan kurtulamaz.

KURT:
olanlarda çok farklı ağrılar olabilir buna teşhis koymak çok zordur. Her yerde kurt yumurtası bulunur bu yumurtalar nefes veya ağız yolu ile herkezin vücuduna girebilir, vücut sıhhatli olursa onları çıkartır zaten sıhhatli vücut kurtların yaşayabilmesi için müsait değildir. Vücut sıhhatsız olup, bağırsakta devamlı pislik olursa,kurt yumurtaları orada yerleşiyor ve çoğalmaya devam ediyor.

Veya nefes yolu ile kurt yumurtaları vücuda girip akciğere kalbe kalpten damarlar yolu ile bütün organlara yerleşebilirler. Tedavisi için kanın p.h. dengesi çok önemlidir. Hazır yiyecekler (Konserve, bisküvi, salça, kavrulmuş hazır yiyecekler, hazır meyve suları, kola, çay, kahve, çıkolota, şeker, beyaz ekmek) Kanda asit yapar, asitli kanın temizlenmesi çok önemlidir. Çünkü kan asitli olmamış olsa kurt yaşayamaz.

Bu asitlerin temizlenmesi için limon suyu veya portakal ve greyfurt.suyu elma sirkesi, bol bol içilmelidir. Yemekler düzeltilip, bağırsak tedavisi yapılmalı, karaciğer temizlenmelidir. Sonra Sabah kahvaltı olarak bal şurubu 1 saat sonra kavrulmamış yeşil kabukları ile 1 avuç(100 gram kadar) kabak çekirdeği Öğle yemeğinde kırmızı pancar ve turp ile yapılmış salata, istenirse salatadan sonra 1 çeşit hafif yemek yenile bilir.

Akşam ­Kabukları soyulmadan buharda pişirilmiş veya pilav içerisinde pişirilmiş 1 baş sarımsak yenilir. 1 - 2 hafta bu şekilde devam edilir. Ne kadar isterse meyve suları içilebilir. Küçük çocuklarda sadece yemekleri düzeltmek ve iç çamaşırını temiz tutmak yeterlidir.

Migren:
Migren ağısı, safra kesesi ve kalın bağırsakla bağlıdır. Kabızlık olsa, kalın bağırsağın sonundaki kısım genişliyor. Makat etrafında yaklaşık 100 tane akupunktur noktaları vardır. Hepsi beyinle bağlı,bu ceplerde toplanan pislik akupunktur noktalarına baskı yapıyor, migren ağrıları meydana geliyor.Migren ağrısı başlasa hemen leoman yapılmalı, gusül abdesti alınmalıdır. Mide bulantısı olursa,ılık su içilmeli ve kusulmalıdır.

Tedavisi:
Bağırsak boşaltılıp çalıştırılmalı, yemekler düzeltilmeli ve sonrada sırayla temizlemeler yapılmalıdır.varis ve basur hastalıkları olsa, onlarda bağırsak çalıştırılıp, temizlemeler yapılsa, görüntüleri tamamen düzelmese de, her hangi bir rahatsızlık vermez. Varis ve basur için günde 1.5 gram muskat rendesi yemekler veya ağza alınarak, veya çayı yapılarak kullanılmalıdır.

Oruçlar:
40 yaşından sonraki insanlar, ve ibadetlerini yapan insanlar 5 yaşındaki çocuk gibi yemelidir. (250 gr dan 500 grama kadar) bundan daha fazla yenildiği zaman, fazla artıklar hastalıklar yapıyor. Vücut hastalıklarla değil yemeklerle uğraşıyor. O zaman sadece aç kalarak hastalıklardan kurtulunabilir. Çünkü vücut aç kaldığı zaman hasta hücreleri yemeye başlıyor. Yani hastalıkları kendisine yemek yapıyor. Kireçleri eritip kısmen kullanır, kısmen çıkarır.

1. gün 360 gr hasta hücre yiyor. Eğer açlık zamanında su içilmemiş olsa o zaman su bulmak için daha çok hasta hücre kullanıyor. 1 günde 1.5 kiloya kadar kullanıyor 3 günde 4.5 kilo,3 günden sonra azalmaya başlıyor 6.günden sonra 350 gr en fazla 500 gr kullanıyor.

Açlık ne kadar uzun sürse hasta hücre daha azalıyor ve hastalıklar bitiyor.Hastalık bitse oruçlu insanın iştah’ı çoğalıyor,hastalıklar bitmiş olsa hiç iştahı olmuyor. Açlığa niyet edildiği zaman vücut niyete göre kendisini proğlamlıyor. Vücudun proğramını bozmamak için niyeti bozmamak gereklidir. Bütün oruçlara başlanmadan önceki akşam bağırsak boşaltıcı bir şeyin içilmesi gereklidir.

1 günlük oruç:
Sahurda bir şey yenilmeden su ile (dua ile) oruca başlanır. iftarda da bir şey yenilmeden, su ile açılır. ihtiyaç olursa 1 yudumdan 3 yuduma kadar su içilebilir. içmemek daha güzeldir. 1 günlük oruca devam etmek isteyenler haftanın hep aynı günü mesela her pazartesi ara vermeden devam etmelidirler. Çocuklar ve gençler kendilerini bütün hayat hastalıklardan koruya bilmeleri için 1 gün oruca devam etmelidirler. Yaşlılar gençler gibi hemen sihhatli olamaz, on günlük oruç onlara ağır olabilir. Bütün temizlemeleri yaptıktan sonra, yavaş yavaş sıhhate kavuşmaları için 1 günlük oruca devam etmelidirler.

3 günlük oruç:
İftar ve sahurda bir şey yenilmeden 3 gün arka arkaya tutulur. Hastalığı ağır olanlarda bu 3 gün oruç 7 gün arayla 7 defa yapılır. Bütün hastalıklara, kanser dahi olsa çok büyük faydadır. Oruçların sonunda yavaş yavaş önce meyve suyu sonra meyve daha sonra sebze yenilerek normale dönülür. Hemen yemek yenilirse bağırsakta burkulma olabilir. Tehlikelidir. 

10 günlük oruç:
Tümör, Ağır kemik hastalıkları, fıtık, kalp krizi, ve beyin krizi geçirenlerin 10 gün aç kalmadan iyileşmesi zordur. Oruca başlamadan önceki akşam magnezyum sulfat içilir. Bağırsağın temiz olması lazımdır. Hiç bir şey yenilmeden, suda içilmeden 3 gün oruç tutulur. 3 güden sonra iftar ve sahurda istenildiği kadar su içilebilir. Günde 1 veya 3 defa soğuğa dönük ılık su ile gusül boy abdesti alınır.

Ne abdest,nede içmek için sıcak su kullanılmamalıdır. 3 günden sonra farklı farklı ağrılar olabilir. Ateş, titreme, kusma, hepsi normaldir. Ve iyidir. Şeker düşebilir, tansiyon düşebilir vücut kendi durumuna göre ihtiyacı olanı ayarlıyor,ona karışmak mümkün değil. 11. gün sabah meyve suyu ile oruç açılır. Elma veya greyfurt suyu yan yana suyla karıştırılıp akşama kadar içilir. Akşama yakın karışımın 4 te' 3 ü meyve suyu olabilir. 2.ci gün meyve suyuyla beraber meyve yiyebilir.

3. cü gün Meyve suyu ve meyve ile beraber sebze yemeye başlayabilir. Akşama yakın yağsız ve tussuz demlenmiş sebze (az su ve kısık ateşte pişirilmiş) ve yağsız, tuzsuz taze yapılmış salata yiye bilir. 4. cü gün- ekmek,(kepekli ve bayat en güzel,mayasız)kavrulmamış ve rafine olunmamış zeytin yağı ve sarımsak yemeye başlayabilir.5. gün Bal,yoğurt,pirinç,bulgurlu yemeye başlayabilir. Oruçtan sonra 10 gün sadece burada yazılanlar yenilmeli, Et, Yumurta, Peynir, Süt, Tuz, Şeker, Kesinlikle kullanılmamalıdır.

1 gram bile tuz alınsa insan çok şişe bilir. Oruç tutarken 5. günden sonra büyük abdest simsiyah ve pis kokulu olabilir. Kan pıhtılarına benzer bu çok güzeldir ağır hastalarda zaten olması lazımdır. Bu pisliklerin iç kanamayla alakası yoktur.10. Günlük oruç:bütün temizlemeler yapıldıktan sonra, herkez bil hassa gençler; hemen yapabilir. Acil hastalar ve çok ihtiyacı olanlar kara ciğer temizlemeden hemen  1'1 bire bir başlayabilir. Bütün oruçlarınhiç bir tehlikesi yoktur. Hepsinin faydası çok büyüktür. Sadece gerektiği gibi yapmak şartlarını bozmamak gereklidir.

İsteksizlik:
Kadın ve erkeklerde bir birlerine karşı olan isteksizlikte en önemli sebeplerden biri, karışık ve bol yemek, yemeklerden sonra bir şeyler içmek, tatıl ve kanda asit yapan yemekleri yemektir.insan bu şekilde beslenince çok ağırlaşıyor ve tembelleşiyor ve bu şekil beslenenlerde kısırlaşma çok oluyor.

Ne kadar genç yaşlarda bu hayat başlarsa o kadar tehlikelidir. İnsanın yemek hakkı sadece 2defa dır.Karaciğer temizlemeden sonra 3 günlük oruç 3 defa veya 7 defa yapılmalıdır. Açlıkta vücut çok gençleşiyor ve sıhhatli istekleri canlandırıyor. 3 gün aç kalmadan kadınlar kadınlığını, erkeklerde erkekliğini anlayamaz.

Kadın ve erkek arasında, çocuklarla anne baba arasında, evde ne huzursuzluk olsa, aşağıda yazılan sureleri.40 gün ara vermeden okumanın çok büyük faydası vardır. 1.Fatiha, 1 defa bakara suresinin ilk 5 ayeti, 1. Ayetel kürsi, 1 Amenerrasülü, 1 Yasini şerif,i. Saffat suresi,i. Rahman suresi Vakıa suresi,i. Felak suresi Nas suresi En güzeli Hastanın kendi evinde ve kendisinin okumasıdır.Erkek çocuklara tatlı çok az,çikolata hiç verilmemelidir.

Tırnak batması:
Tırnak batması sadece fiziksel değil,manevi sebeplerden meydana geliyor. Tırnak batması ayak baş parmağında olur. Baş parmağın iç tarafı kara ciğer dış tarafı dalak ile bağlıdır. Kara ciğer ve dalak insanın maneviyatı için önemlidir. Zaten batmış tırnağa halk arasında.şeytan tırnağı deniliyor.

Tırnak batması tırnağın tek tarafında veya 2 tarafında olabilir. Tırnak batması olduğu zaman sadece tırnak ile uğraşmak boşuna ve faidesizdir. Yemekleri ve fikirleri düzeltmek, Karaciğer temizlemek, Dalak tedavi etmek, ve bol Kur’anı kerim okumak gerekir. Lokman suresi çok faydalıdır.Her akşam ayağa pansuman yapılmalıdır. Sıcak suyun içerisine 1 litre suya 100 grama kadar tuz veya demletilmiş papatya,veya kaynatılmış incir yaprakları ve dallara, veya ada çayı, veya kaynatılmış çam yaprakları koyularak ayağa pansuman yapılır.

Pansumandan sonra küçük bir pamuk tuzlu suya batırılıp suyu sıkılır tırnak biraz kaldırılarak bu pamuk batan tırnak ve parmak arasına koyulur. Bu tuzlu pamuk parmaktaki iltihapları çeker veya incir yapraklarını  koparıp sapından çıkan süt pamuğa sürülerek bu pamuk koyulur.ve taze incir ikiye bölünerek parmağa sarılır. Devamlı temiz çorap kullanılmalı ve çorabın ayağı sıkmaması geniş olması lazımdır.

Cinler ve periler:
Cinler ve periler ibadetsiz veya ibadetini hatalı yapanlara musallat olurlar. Bu hastalıklarda karaciğerin sihhatli olması çok önemlidir. Önce karaciğer temizlemesi yapılmalı sonra ılıktan başlayıp soğuğa geçmek şartıyla her gün gusül abdesti alınmalıdır. Duş yerine kovadan su kullanılması çok daha etkilidir.

1 günlük oruca devam edilmeli en güzeli 3 günlük oruçları yapmalıdırlar. Müminün suresi 97.98. ayetlerini Saffat suresinin 7. Ayetine devam etmelidir. Her gün 300 defa okunur ve hatim suyu içilmeli.Kim rahmanın zikrinden göz yumarsa biz ona şeytanı musallat ederiz artık o ona arkadaştır Zuhurat suresi ayet. 76.

NOT:
Buraya kadar yazılmış olan bütün tavsiyeler ve ilaçlar sadece hastalar için değildir. Herkes bu ilaçlan kullanabilir :büyük küçük,kadın erkek,yaşlısı genci . Kesinlikle zararsızdır hepside vücudun sihhati için çok faydalı ve son derece şifaıldır.

Ölüm:
İnsan rızkı (kalp ve nefes sayısı) bitmemiş olsa hiç bir hastalığın ölüme sebep olması imkansızdır. Fakat rızkı bittiği zamanda hiç bir tedavi ile hayatta kalmak mümkün değildir. Bunun idrakinde olan bir kimsenin hastalığından, çocuklarının ve yakınlarının hastalığından korkmasına acele etmesine ve telaşa kapılmasına gerek yoktur.

Hastalık başladığı zaman hemen leoman yapmalı (karnında çok şiddetli ağrı olsa o zaman sadece doktor tavsiyesi ile leoman yapılabilir) bağırsak ve mide boşaldıktan sonra gusül abtesti alınmalı, bağırsak ve mide boşalıp bu hazırlık yapıldıktan sonra vücut kendisini iç kazalara karşı (spazm, kriz, tıkanma, ateş) idare edebilir. Ve hastalık geçene kadar aç kalmalı, sadece meyve suları içebilir, o zaman ne hastalık olsa hafif geçer.

Eğer bu ağrılar ve hastalık ölüm belirtisi ise bu şekilde hazırlık yapmak ölümü beklemek içinde çok güzeldir. Zaten insan ölecekse hastaneye gitmek yerine evinde yakınları arasında ve Kuranı Kerim ile ölüme hazırlanması en güzel.Büyük hastalıklar Allah'ın büyük rahmetidir.

Büyük hastalıklara sabredilebilir ve isyan edilmezse, bütün günahların temizlenmesine sebep olabilir. insan Allah'a tevekkül edebilirse bütün hastalıkları geçebilir. insan hasta olunca ölebileceğini ve ebedi hayata kavuşabileceğini düşünmeli ve ona göre en güzel hareketleri yapmalıdır.

HAMİLELİK VE BEBEK BAKIM BİLGİLERİ:
Yumurtalıktan çıkmış yumurtanın yerinde sarı bez meydana geliyor. (Sarı bez Hz. Allah’ın bir mucizesidir ve oraya nur gelmeye başlar.) Sarı bezin vazifelerinden birisi, bebeğin sıhhatli olması için kadının vücudunu bütün fazlalıktan temizlemektir. Sarı bezin etkisi ile yiyeceklere, bütün kokulara nefret olur. Kısaca kadına oruç yaptırır.O zaman en hayırlısı bebeğin ve kendisinin sıhhati için iştahı gelene kadar yememesidir.

Kadın sıhhatli olsa vücudun bulantı ve kusmaya ihtiyacı olmadığı için hamilelik rahat geçer. Bazen hasta olanlarda da hamilelik rahat olabilir. Vücut çok sıhhatsiz olduğu için fazlalıklarını dışarıya atamaz, bütün pisliği bebeğe geçer, bebek dünyaya geldiği zaman çok hasta, ve halsiz olur. Böyle hamilelikte vücudunu temizlemeyen hanımların sütü de zehirli olur. Bebek sütü almak istemez.Zayıf kadınlar hamile olsa 5 kiloya kadar kilo alması normaldir. Daha fazlasına gerek yoktur.

Kilolu hanımların ise hamilelikte kilo vermesi güzeldir. tık 3 ay boyu oruç tutmalıdır.Hamileler için en güzel yiyecek, meyve, taze çiğ sebze, bal, kavrulmamış, tuzlanmamış kuruyemiş badem, fındık, fıstık gibi.Hamileliğin sıhhatli sütün bozuk olmaması için sebze ve meyve yenilmeli, süt, peynir, et gibi hayvansal yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Bunlara hiç ihtiyacı yoktur.

Çok isterse haftada 1 defa yiyebilir.Yoğurt, kefir, kültürmelk, bunları kullanmak iyidir.Hamilelikte ilk 3 ay çok önemlidir. Bebek her şeyin farkında olur, karakteri o zaman gelişmeye başlar. Onunla devamlı konuşup güzel şeyleri anlatmak, bol bol Kur’anı Kerim okumak güzeldir. Hamilelik boyunca Meryem Suresi okunmalı. Doğumdan önce inşikak Suresi okunmalıdır.

Doğumda kadın korkmaya başladımı şeytan ona musallat olur ve onu iyice korkutur. Korku çocuğada geçer ve yanlış hareketleri yapmaya başlar. inşikak suresi okununca şeytan yaklaşamaz,sonunda Hz. Allah çocuğa secde emreder. Çocuk ters olsa pozisyon değiştirebilir.En güzel, evinde akrabalarının yardımı ile Ilık suyun içinde doğum yapmaktır. 40 gün en yakın akrabaların dışında kimseye göstermemek güzeldir.

Mümkün olduğu kadar sezeryan dan kaçınılmalıdır. Kadın sıhhatli olur ve güzel hamilelik geçirirse, düzenli ve doğal beslense bebek mutlaka sıhhatli olur. Sıhhatli olan bebekler ne aşılara ne vitaminlere muhtaç değildir.Bebek hastalansa hastalık ne olursa olsun farketmez 24 saat onu aç bırakmak ne su ne süt vermemek güzeldir. Annede bu zamanda göğsüne gelen sütü atmalı, göğsünde süt bekletmemelidir.

Bebeğin hastalıkları sıkıntıları anneden geçer. Emziren kadın huzurlu olmalıdır. Sıkıntı ve huzursuzluk hemen sütü bozar. Kadının yemekleri doğal olduğu zaman bebekte hiç bir hastalık olmaz.Bebek hasta olsa 3 gün aç bırakılmalıdır.Hamile Kadınların göğsünde,9 ayda mikroplarla oluşmuş, ağız  meydana gelir.Bebeğin ağzına ilk olarak verilecek şey ağız olmalıdır. 3 gün ağız bebeğin bağırsaklarına mikroplar ekerek onu hazme alıştırır.

Bu mikroplar verilmese bebek hasta olacaktır. Bebek bu sütten başka hiç bir şeye muhtaç değildir. Ağlayan bebeklere evde Mütaffifin suresi okunmalıdır.Ve bebeğin yanında huzurlu olmak lazımdır.Bebek doğduğu zaman onu sineye yaslayıp yatırmak çok güzeldir.Kız ve erkek çocuklarını 2 yaşına kadar emzirmek farzdır (Lokman sur:14) Çocuk bu zamanda hiç bir şeye muhtaç değildir. Annenin ihtiyacı vardır .

En güzel süt yapıcı lahana, havuç, dere otu, çörek otu, anason dur.Sütün çok olması için çok süt içmek değil çok yeşillik yemek lazımdır.Bebeğin annesinin hiç sütü olmasa mecbur kalsa günde 1 defa sütü zencefil ile kaynatıp bal koyularak yan yanya su karıştırılarak verile bilir.

Kaynattıktan sonra tekrar ısıtmak mümkün değildir sadece ılık suya koyup ılıtıla bilir. En güzel bekletmeden taze vermektir. Mümkün olduğu kadar çabuk ve az miktardan başlayarak havuç suyu, elma suyu, portakal suyu, yemek olarak yalnız verilmeye alıştırılmalı süt yavaş yavaş kesilmelidir. Onun yerine yoğurt ve kefir verilebilir.

Bal hemen başlana bilir yalnız az miktardan 1 gramdan başlanılmalıdır. 3 aylık bebek 1 tatlı kaşığı yiyebilir. Çocuklarda gaz anneden gelir yemekler düzeltilmeli ve en güzel ilaç dere otu veya anason kaynatılıp çayı çay kaşığı ile verilir biraz bal koyulabilir. Karışık yemekten süt zehirli oluyor.

Bebeklerde çok gaz alıp karnı şişer emziren ve hamile kadınlar bütün baharatları kullansın.en güzel baharatlar çörek otu, tarçın, zencefil, anason,karanfil,kimyon, Bu baharatları karıştırmadan ayrı ayrı zamanda kullanmak güzeldir.2 yaşına kadar çocukların anne sütünden başka bir şeye ihtiyacı yoktur.

Çocuklarda sadece sütü hazım etmek için ,enzim vardır.Diğer yemekleri hazım edemez.6 aydan sonra meyve suyu 4 te 3 çü meyve suyu 4 te biri su olacak,şekilde, suyla karıştırılarak verilebilir. Meyve ve bal verilebilir; havuç suyu anne sütü gibi güzeldir.

Anne sütü olmasa,taze sıkılmış havuç suyu, elma suyu, portakal suyu, bal, çimlenmiş buğday suyu çimlenmiş buğday ezilip,suyla karıştırılır, suyu sıkılıp balla verilir. 8 aydan sonra ezilip balla karıştırılarak verilebilir.Şekersiz olarak yoğurt, balla karıştırılabilir.

En güzel yalnız vermektir.Et, yumurta, peynir, verilmemelidir.Her çocuğun iştahı ve yeme imkanı farklıdır. Organları zayıf olan çocuklarda yeme iştahı az olur. Yemekleri hazım edecek güçte değildir. Böyle çocuklara zorla yedirmek hakiki cinayettir. Zayıf çocukları anneleri zorlamamış olsa o çocuk kendi imkanıyla çabuk gelişir. Kendisini toparladığı zaman kendiliğinden yemeye başlar.

Çok iştahlı çocukları da sevinçle karşılamamalı, onların her istediği vermemeli sabır getirmelidir. Çocuk küçükken ne kadar iştahlı ve kilolu olsa büyüdüğü zamanda öyle kilolu olur. Zayıflaması mümkün değildir.

Belki zayıflaya bilir fakat yağ hücreleri büyük olduğu için yemeye başladığı andan itibaren tekrar kendisini doldurmaya başlar. 2 yaşından sonra çocuklar şu şekilde beslenebilir: 1. öğün sabah bal suyu, veya taze sıkıImış portakal suyu, veya havuç suyu, veya meyve. 2. öğün 2-3 saatten sonra salatayla pirinç pilavı veya sütle tarçınla haşlanmış pirinç/ veya bulgur pilavı (en güzel kepekli bulgur), veya taze sebze yemeği, veya çorba. 3. öğün meyve veya kavun veya karpuz. 4. öğün yoğurt veya bal ve zencefilli süt, veya meyve.

Eğer çocuklar istemesse bunlarıda mecbur etmemelidir. Çocuklara günde 1 tane havuç 3 tane meyve 1 kaşık bal yeterlidir. istemezse hiç birisine zorlamamalıdır. Sonuna kadar bitirmeye mecbur etmemeli istediği yerde bıraktırılarak mideleri genişletilmemelidir. Çocuk annesinden aldığı atıkları vücudundan temizlemeye çalışır. Çok zor hazmedebiliyor Anneden israrla istediği zaman verilebilir.

Yumurta: Çocuklar yumurtayı 2 haftada 1 defa yiyebilir normaldir. Fakat haftada 2 defa yemesi de mümkündür. Haftada 1 defa çok yeterlidir. Yumurtanın taze olması lazım fakat 10 güne kadar yenile bilir 10 günden sonra zararlıdır. Ve yumurtayı 3 dakika kaynatmalı 5 dakikada mümkündür. Ondan sonrası yumurta zehir olur.

Bebeklerin banyosu: Bebekleri 3 aya kadar her gün veya 2 günde bir yıkamak çok güzeldir. 3 aydan sonra haftada 1 defa yeterlidir. Sıcak suya dönük Ilık su hazırlanır. Bebeğin sadece yüzü dışarıda kalacak şekilde beze sarılır başka bir bezden başının altına yastık yapılıp suyun içine yatırılır.Sabun, şampuan, sünger, bunlara hiç gerek yoktur. Suyunun içine rafine olmamış tuz koyula bilir.(Haftada 2 veya 3defa)Banyodan sonra zeytin yağı ile vücuduna mesaj yapıhr. Bütün yağlar kullanıla bilir en güzel zeytin yağıdır. Sonra temiz bir bezle kurutulur . 

ÇOCUK HASTALIKLARI:
Yanık: Çocuklarda ve büyüklerde yanık olsa üzerini çıkarmakla vakit geçirilmeden hemen soğuk suya batırılmalıdır  5-10 dakika bekleyerek derinin altına geçmesi önlenmelidir. Sonra kabuklu patates veya havuç rende yapılıp koyulabilir. Kahn -or :> r:> Alil IR yapraklan eZilip(l<ojA, koyulabilir. En son yara açılırsa temiz bir bezle bal koyulabilir.

Bebeklerin ağzındaki beyazlık: Bal temiz bir bezle bebeğin ağzı silinir.Bebeklerde kulak ağrısı: çocuğun yemekleri bozuk olsa akciğerde balgam toplanır ve kulak ağrısına ve iltihaplanmasına sebep olur.Kulak ağrısı anlaşılınca ağrıyan taraf ılık torba üzerine gelecek şekilde ılık torbanın üzerine yatırılır en güzeli tuz tavada. ısıtılıp temiz bir bezin arasına sarılarak ağrıyan taraf onu üzerine yatırılır sonra 2-3 damla soğan suyu sıkılıp ılık çay kaşığına ılıklaştırılır kulağa damlatılır.

Akıntı başlar ve devam ederse devam ettiği müddetçe soğan suyu damlatılır. 2-3 damladan 8 damlaya kadar çıkarılabilir .Akıntı kulak perdesinin patlamasını bildirir.Soğan suyu akıntıyı temizler,akıntı kesilince Sarımsak suyu damlatılır sarımsak patlayan perdenin parçalarını birleştirerek kapatır hiç delik kalmaz. Sarımsak suyu çok acı verir fakat o kadarda faydası vardır.

Kulakta akıntı başladıktan sonra sıcak torba koymak mümkün değildir.Bunlarla birlikte çocuk akciğerde toplanan balgamı çıkarabilmesi için 1 günden 3 güne kadar aç bırakılmalı sonra balgamı tamamen temizlemesi içinde gliserinli ilaç verilmelidir.Kulak damlaları devamlı ılık olarak damlatılmalıdır. Kulak soğuğu sevmez.

Bademcik şişme, anjine Bu hastalık çocuğun yemeklerinin sistemsiz,karışık, hazır yiyecekler olduğunu gösterir. (Bisküvi,hazır meyve suları, pastörize olunmuş,uzun ömürlü sütler, kızartma patates, peynir süt  margarinli yemekler, beklenmiş ve ısıtılmış yemekler) tek çaresibunları bırakmak. Bademcik şişmeye başlayınca 3 güne kadar aç bırakmaktır.

Çok israrla isterse meyve suları verilebilir. Yemekleri düzeltilirse anjine için hiç sebeb kalmaz. Çocukların bağırmaları,ağlamadan ve (ayın) harfini çıkarmadan bademciklere masaj için faydalıdır.İdrarda Böbreklerde iltihap ve kan: Böbreklerin doğuştan zayıf(Annenin hamileliğinde yanlış beslenmesinden)veya anne sütü yerine büsküvi ve mama ile büyüdüğü veya erken yaşta peynir veya et verilmeye başlandığı içindir.(2 yaştan önce)

Böbrekleri düzeltmek zordur.Hastalık anlaşılınca,hemen 3 gün aç bırakılmalı sonra yaşına göre/eğer çocuk küçük olursa.,3-4 ay, 2 yaşından büyük olursa 1 seneye kadar 1 günlük oruca devam ettirilmelidir.Böbrekte  (idrarda ) kan olduğu anlaşılırsa hiç vakit kaybedilmeden 3 gün aç bırakılmalıdır. Ne kadar küçük olursa olsun farketmez. 1 yaşına kadar olanlar için 1 defa 3 gün aç bırakmak yeterlidir.

Daha büyük olanlara 3 gün açlık 1 hafta arayla 3 defa yaptırılmalıdır. Sonra haftada 1 defa 1 gün aç bırakmaya devam ettirilmelidir. Çok isterse açlıklarda su verilebilir. Bu hastalığın tamamen tedavisi açlıktan başka imkansızdır.Büyüklerde uygulanan böbrek tedaviside uygulanabilir. Böbreklerizayıf olan herkesin bütün hayat böbrekleri koruması mecburdur. Et, peynir, yumurta, tuza çok dikkatli olmalıdırlar.

Zatürre:
Zatürre akciğerde balgam toplandığının belirtisidir. Akciğerde balgam toplanınca nefes almayı zorlaştırır. Vücut yüksek ateşle, öksürmeyle, toplanan balgamları çözmeye ve çıkarmaya çalışır. Ateş ve öksürük zatürrenin geçmesi için çok faydalıdır.

Zatürrenin iyileşmesi için akciğerdeki balgamların çıkması gerekir.Vücutta ateşin başlaması koruma sisteminin güzel çalıştığını gösterir. Ateşi geçirmek için ateş düşürücüler, antibiotikler alınsa ateşi keser)çocuk iyileşmiş gibi görünür fakat balgam vücutta hapis olunduğu için daha büyük rahatsızlıklara yol açar.

Antibiyotik alınsa zararlı mikroplar ile beraber faydalı mikroplarıda öldürür vücut dirençsiz kalır.Çaresi en az 48 saat hiç bir şey vermeden çocuğu aç bırakmak en güzel ve çok tesirlisi 3 gün aç birakmak (vücut aç kalınca balgamları yemeye başlar)sonra taze meyve suları ve taze yeşil sebzeler verilmelidir. Açlık bittikten sonra limon lu gliserinli ilaç verilmelidir.zatürreyi ilaçlarla tedavi etmek mümkün değildir.

İshal :
ishal den korkmaya hiç gerek yoktur. 2 gün dahi olsa korkulmama İshal başlarsa çocuklara hiç bir şey verilmemelidir.israrla istese yeşil üzüm (Koruk) suyu veya yeşil elma suyu, veya limon suyu, veya nar suyu, veya patetes suyu veya yağsız hiç bir şeysiz kavrulmuş çok az tuzla pişirilmiş pirinç suyu verile bilir.Bütün meyve sulan su ile karıştırılarak verilmelidir.

Kabızlık:
Kabızlık çok tehlikeli, bütün hastalıkları davet edici, bütün hastalıkların başlangıcıdır. Anne sütü dahil her yemekten sonra büyük abdest olmalıdır. Kabızllk 1 günden fazla olsa kendiliğinden geçmesini beklemek mümkün değildir. 1 gün çıkarmamış olsa hemen yemekleri düzeltip sinemeki çayı bal ile verile bilir, zeytin yağı içirilebilir, veya 5­10 gram zeytin yağı küçük bir enjektörle poposuna sıkılabilir.

İdrar tutamama:
İdrar tutamama bezlerden kaynaklanıyor.2 haftadan sonra çişe çocuğu alıştırmak lazım (çok kolay alışıyor)her emzirdikten sonra çişe götürülmelidir. Bezli çocuklar idrarın birikmesini beklemeden devamlı çiş yapar ve idrar tutma kilidi fonksiyonunu kaybeder ve çalışmamaya başlar.

Çocuklarda ananizmaya yol açıyor( çocuklar az idrar yapmaktan zevk alır).liakat etrafında 100 ü geçkin aküpunktumoktalan vardır bunlar beyinle ve başka organlarla bağlıdır. Bu noktaların devamlı bezin içinde pis kalmaları çocuğun zekasını etkiler. idrar tutmama olduğu zaman kantaron çayı veya kekik çayı veya vişne ve kiraz sapları çayı, kimyon, tere tohumları.

Tere tohumları, çörek otu ile aynı miktarda öğütülüp bal ile karıştırılarak çocuğun büyüklüğüne göre 1 çay kaşığı veya tatlı kaşığı sabah akşam verilir. Bazen çocuklarda idrar tutamama kireçlenmedende olabilir.(Büyüklerde sebeb muhakkak kireçlenmedir.) o zaman idrar kilidi refleksini kaybeder kontrolsuz açma kapama olur.

O zaman haftada 1 gün açlık yapıp bol portakal, greyfurt suyu verilir ve sabah akşam anason çayı verilir. idrar tutma hormon dengesizliğinden olursa 3 günden 1 veya 3 defa veya 7 defa aç kalmalıdır. 1 çorba kaşığı dere otu tohumları 1 bardak kaynar suyla demletip 2-3 saat havluya sararak bekletip her gün 1 bardak içmeli ve uzun zaman devam etmelidir.alerji yanlışlık ve hatalardan meydana gelir.

Fakat tabiatı güçlü ve dirençli olanlarda vücut hastalığı kabullenmek istemez. alerji, ateş ve akıntı ile çıkarmaya çalışır. alerjide, ateş gibi tabiatı güçlü olanlarda olur, alerji vücudu çok güzel zehirden koruma hareketidir.Bu şekilde vücuttan zehirler çıkar.alerjiden kurtulmak için ne ilaç, ne teste gerek yoktur.

Hemen yemekler düzeltilmeli ve oruçlar yapılmalıdır. alerji için bir sebep kalmaz Meyvelerden alerji olanlar meyveleri şeker, tuz, kaymak gibi hiç bir şeyle karıştırmadan ve meyveleride bir birine karıştırmadan tek çeşit yemelidir. Ve meyve yemeyi kesinlikle bırakmamalıdır.

Baldan alerji. Olanlar, bal kesinlikle alerji vermez sadece yemekten sonra veya başka bir şeylerle karışık olarak yenilirse o zaman alerji olabilir. Sütten veya doğal olmayan her hangi bir şeyden alerji olursa vücut için buda çok güzeldir. Doğal olmayan yiyecekleri hemen bırakmak lazımdır. Çiçek tozlarından alerji olanlar.

Çiçek tozu mükemmel bir ilaçtır. Vücuttan bütün kalıntıları çıkartıyor ve bunu okadar çabuk yapmaya başlarki vücut için bu temizlemeyi idare etmek zorlaşıyor. Vücuda yardım etmek temizlemenin kolaylığını sağlamak için yemek yemeyi bırakmalı yada çok az yemeli ve ilk bahardan önce 3 günlük oruçları yapmalıdır.

ilk bahardan önce oruçlar yapılsa hiç alerji olmaz.Gipere aktif çocuklar: (Çok huysuz, aşırı yaramaz) Sezeryanla doğan bebekler ve hamilelikte genel anastezi(Tüm vücur bayıltılarak} ile ameliyat olanlar, büyük kaza geçirenler ve anne sütünden mahrumkalan ve çok kötü beslenenlerde olur.

Çocuklara başka bir aileye kur’an-ı kerim öğrettirilmeli, onu terbiye için anne babadan biraz uzaklaştırarak,başka bir müslüman aileye gönderilmeli en güzel kuran kursuna verilmelidir. Çocuk kuranı kerim ezberlettirilmekle meşgul edilirse zararlı konuşmalardan uzak olmuş olur. Çünki şiddetli ve zararlı konuşmalardan her bir kelimeden çocuğun beyninde zararlı bir proğram oluşur (cin) çocuk zararlı kelimeleri konuşmaya devam ettikce ve işittikce o program (cin) büyür .

Mesela bir çocuğa devamlı sus denilirse o zaman o kelime o çocuğun beyninde yerleşir, çocuk bu kelimeyi her duyuşunda beyninde  oluşan o program güçleşir, kekelemeye başlar. Çocuk başka bir ortamaverilse bu kelimeyi duymamaya başlar ve kekemelik ortadan kalkar.

Çocukların korkulan:
40 güne kadar çocuklar insanların gerçek vasıflarını,melekleri ve cinnileri görebiliyor. 2 yaşına kadar bütünsebepleri, dünyaya geliş sebebini dahi biliyor onun için onların her hareketleri manalıdır.7 yaşına kadar cinleri görebilirler ve onlardan korka bilirler. Anne babalar korkan çocukları yalnız bırakmamalıdır. Kuranı kerim çok okumalı ve çocuklara öğretmeli ve öğrene bildikleri kadarını öğretmelidir.

HULASA=
Hamile kadın ilk 3 ay oruç tutmalı ne kadar çok olursa o kadar iyi. iftarda bol meyve suları içmelidir. Meyve suları hamile kadının vücudundaki artıkları dirilterek vücuda tekrar yemek yapar. (vücuda toplanmış maddeleri vücut kullanır ve başka yiyeceğe ihtiyacı olmaz.)2- Hamile kadınların yemeği natürel olmalı., çiğ sebze ve meyve yemeli.

En önemli yeşil sebzeler yemeli) yeşil sebzelerin proteinleri insan proteinlerine çok benziyor.3- Çok Kur’anı kerim okumak, bebek terbiyesi için hatmi şeriflere getirilmelidir..4- Son günlerde Inşikak okumalıdır.(inşikak süresi)5- ilk 3 gün bebeğe ağzından başka bir şey verilmemeli (su dahil) çünkü bu üç günde bebek anne karnında aldığı bütün zararlardan kurtulacak.6- Bebek 2 yaşına kadar anne sütünden başka bir şeye muhtaç değildir.7- Bütün çocuk hastalıkları annenin bozuk yemeklerindenkaynaklanıyor.8- Bütün hastalıklar açlıktan yok oluyor.

Genetik hastalıklar (Hz. Allah'tan gelenler) düzeltmek mümkün değildir. Sadece hafifletilerek zorluk çekmeden yaşamaya alıştırılabilir.H.Ş. Resulü Ekrem Efendimizden: Gündüz beyazlığı ve gece karanlığı içinde ikişer kere yemek ve içmek israf ve hastalıktır. Et yemek ve çorba (etli) içmeye devam etmek sıkıntı verir. Kırk güne kadar et ve yağlı yememeye devam etmek ahlakı bozar, tabiatı değiştirir. Tok karnına yemek ve içmek vücut sıhhatine zararlıdır.

Sıhhatini korumak isteyen tokluğa devam etmeyip açlığı kadar yemekte lezzet bulur. Kudreti kadar aç kalsın, taki aklı saf, göğsü geniş ve kalbi nurlu olsun. Açlıktan sonra bir yemek üzerine devam etsin. Zira her hastalığın aslı tokluk, her davanın aslı açlık olduğu tecrübe edilmiştir. Tokluk üzerine yemekten kaçınmak mümkün ve lüzumludur.

Zira o israf ve haram olduğundan başka, abraşlık verici, hastalık ve düşkünlüğe sebeptir. Hz. Ademi cennetten çıkaran, bütün çirkin huy ve davranışları peydalayan ve gönlü cehenneme çeviren, insanın bütün hastalık’ların kaynağı olan aşırı yemek hırsıdır ki, cihan sarayını cana zindan etmiş. Açlık zevkini bulan, tokluktan rahatsız olur. Aşırı yiyen sonunda yutulmuş olur. Zira her (fazla) lokma ruha vurulan bir prangadır. Akıllı olan arpa ekmeği ile kanaat edip az yer .
(Bir gün bir gecede 250 gram dan 500 grama kadar yemekle nefsini zayıf düşürüp ruhunu kurtarır)Bedenin zekatı az yemekte ve oruçta, aklın zekatı az konuşmakta, gönlün zekatı az uyumakta, kalbin zekatı tutkusuz çalışmaktadır.Hikmet bilgisi açlıkta bulunur, isyan ve cehalet de tokluktan gelir.3 şey kalbi karartır; Çok yemek, çok uyumak, çok konuşmak. Az yemek az uyumaya, az uyku da az konuşmaya, az konuşma kalbin tutkusuz çalışmasına sebep olur.

NOT =Büyük alimler bitki ve hayvanların zikrini işitiyordu. Hangi bitkinin zikri vücudun organlarının zikriyle aynı olsa o bitki o organ için şifadır (onun zikrini düzeltiyor). Bunu din büyüklerinden başkasının yapması mümkün değildir. Kimyasal ilaçlar faydasız ve zararlıdır. Doğal olsa bile yemekler düzeltilmeden, temizlemeler yapılmadan önce vücut ta çalışmaz ve şifa vermez. 
 
  

English French German Italian Russian Spanish Turkish

 HAFTANIN ATASÖZÜ
SORUNUN KENDİN DE OLDUĞUNU ANLAMAYAN İNSANLAR ÇÖZÜMÜ BAŞKALARININ HUZURUNU BOZMAKTA BULUR

SÜREKLİ HATA YAPAN KİŞİLERİ SÜREKLİ AFFETMEKLE O KİŞİLERİ YÜZSÜZ YAPARSINIZ

SÖYLEME SIIRINI DOSTUNA DOSTUNUN DA DOSTU VARDIR ODA SÖYLER DOSTUNA SONRA TUZ EKERLER POSTUNA

BAŞARILI İNSANLARIN PROĞRAMLARI BAŞARISIZ İNSANLARIN MAZERETLERİ VARDIR

CEHALET İNSANI ÇİRKİNLEŞTİRİR SUSKUNLUĞUM ASALETİMDENDİR HER LAFA VERİLECEK BİR CEVABIM VARDIR LAKİN ADAMA BAKARIM ADAMMI DİYE

TEMBELE İŞ BUYUR SANA AKIL ÖĞRETSİN

OYNARSAN HUYUN BOZULUR OYNAMASSAN OYUN BOZULUR

EŞEĞ'E HADDİNDEN FAZLA DEĞER VERİR İSEN KENDİNİ YARIŞ ATI ZANNEDER

GÖNÜL GÖZÜ GÖRMEYEN CAN GÖZÜ NEYLESİN DÜYADA DÖNMEYEN DİL AHIRETTE NE SÖYLESİN

MERDİ KIPTİ ŞECEAT ARZ EDERKEN SİRKATİN SÖYLER

EL YUMRUĞU YEMEYEN KİŞİ KENDİ YUMRUĞUNU VALYOZ ZANNEDER

GENÇLİĞİNDE YÜRÜMEYE ÜŞENEN KİŞİ İHTİYARLIĞINDA KOŞMAYA DOYAMAZ

EĞER MEVLA RAST GETİRİRSE KİŞİNİN İŞİNİ MERMERE GEÇİRİR DİŞİNİ EĞER MEVLA RAST GEİTRMEZ İSE KİŞİNİN İŞNİ MUHALLEBİ YER İKEN KIRAR DİŞİNİ

HAK SİLLESİNİ OLMAZ SEDASI VURDUMU DA OLMAZ DEVASI

AH İLE ABAD OLANIN AHİRİ BERBAD OLUR...!

DAMLAYA DAMLAYA GÖL OLUR, AKAR GİDER SEL OLUR...!

BİR YOĞURUMLUK HAMURUN VARSA DA ERBABINA YOĞURT...!

 ANKET
Web Sitemiz Nasıl Olmuş?
Süper
Güzel Olmuş
İdare Eder
Sıradan
Kötü
Berbat
  
 

Anasayfa  |  Kurumsal  |  Soyaunu  |  Gıda Haber  |  Online Uncu  |  İletişim


Çizginet
& Mehmet CAN

İRTİBAT TELEFONLARIMIZ

ÇAĞRI MERK.   0 850 302(UNCU)86 28
MERKEZ            0 216 316(UNCU)86 28
GSM SAİM
       0 530 225(UNCU)86 28


SORUNUN KENDİN DE OLDUĞUNU ANLAMAYAN İNSANLAR ÇÖZÜMÜ BAŞKALARININ HUZURUNU BOZMAKTA BULUR

Kapat !